U tom bh. entitetu slavi se dan Republike u spomen na zasjedanje srpskih zastupnika iz Skupštine Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine, koji su nekoliko mjeseci ranije osnovali skupštinu srpskog naroda u toj zemlji.
Tog dana, 9. siječnja 1992. godine, zastupnici donose odluku o osnivanju Srpske republike Bosne i Hercegovine i taj datum kasnije postaje dan Republike Srpske.
Bošnjaci tome snažno protive, tvrdeći kako je taj datum obilježio početak etničkog čišćenja, što je rezultiralo time da u tom dijelu Bosne i Hercegovine dominiraju Srbi.
Ustavni sud BiH je krajem 2015. godine utvrdio da Zakon o praznicima Republike Srpske, kojim je obuhvaćen i dan Republike Srpske, nije u skladu s Ustavom BiH. Naloženo je Narodnoj skupštini Republike Srpske da u roku od šest mjeseci usuglasi zakon s Ustavom BiH, no to se nije dogodilo.
Narodna skupština Republike Srpske je prethodno usvojila deklaraciju u kojoj se navodi da dan Republike neće biti ukinut čak i ako Ustavni sud BiH, eventualno, donese odluku kojom bi se praznik proglasio neustavnim.
Potom je raspisan i održan referendum na kojem su građani bh. entiteta Republika Srpska podržali obilježavanje 9. siječnja. I te je rezultate Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
Upozorenja Bošnjaka
I politički predstavnici Bošnjaka u bh. entitetu Republika Srpska upozoravali su na neustavnost praznika, te da je odlukom o obilježavanju 9. siječnja povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda, no njihovi apeli su odbijeni.
Osim povrede vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda, smatraju i da su im povrijeđena ljudska prava i osnovne slobode propisane Ustavom, te da se krše prava Bošnjaka, kao konstitutivnog naroda, da budu jednakopravni i jednako tretirani u smislu promoviranja kulture, tradicije, vjere i kulturnog naslijeđa.
Po stavu zastupnika bošnjačkog naroda, neustavni dan Republike Srpske "ne odražava identitet bošnjačkog naroda, već samo srpskog, koji se zbog toga nalazi u povlaštenom položaju".
Ukazali su i na Odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kojom je utvrđena neustavnost odredbe o danu Republike Srpske, zbog čega taj datum nije prihvatljiv kao praznik.
Orden za Anu Brnabić
Današnjim manifestacijama prisustvovat će i čelni čovjek Srpske pravoslavne crkve, patrijarh Irinej te premijerka Srbije Ana Brnabić kojoj će tom prilikom biti uručeno odlikovanje "Orden Republike Srpske na lenti".
Obilježavanje neustavnog praznika održava se u sjeni zabrane prosvjeda kojim se traži istina o ubojstvu Davida Dragičevića, 21-godišnjeg mladića čije je mrtvo tijelo pronađeno prije gotovo godinu dana na ušću rječice Crkvene u Vrbas.
Od tada, Davidovi roditelji i grupa "Pravda za Davida" svakodnevno prosvjeduju, ali su im nedavno entitetske vlasti zabranile okupljanja.
Zabrani je prethodilo policijsko nasilje te hapšenje Davidovog oca Davora Dragičevića, nekoliko aktivista grupe i političara iz opozicije.
Dan uoči obilježavanja entitetskog praznika, "Pravda za Davida" je najavila da "neće organizovano prisustvovati proslavi Dana RS i nikakva obilježja taj dan neće nositi iz sigurnosnih razloga".
"Pojedinci koji budu bili na proslavi biće odgovorni za svoje postupke. Razlog je jedan, a to je što smo postali mete korumpiranog sistema koji vidi neprijatelja u ljudima koji žele samo istinu i pravdu. Svako ko se pojavi na proslavi sa logom grupe ili bude pravio bilo kakve nemire nije član grupe 'Pravda za Davida'. Nećemo dopustiti korumpiranom sistemu da opet isprlja ime grupe i predstavi nas kao huligane ili rušioce RS. Mi samo želimo da sistem bude pravedan te da funkcioniše. Mi volimo našu zemlju i od borbe za bolju budućnost nećemo odustati", navodi se u njihovoj objavi na Facebooku.