Čović: Pelješki most je tema samo uoči izbora

Dragan Čović i Mladen Ivanić tvrde da BiH neće tužiti Hrvatsku pred međunarodnim sudovima zbog Pelješkog mosta.

Hrvatski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović čestitao je Hrvatskoj na početku izgradnje Pelješkog mosta tokom susreta s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem u Zagrebu.

Čović je tom prilikom rekao kako će se puna važnost Pelješkog mosta "pokazati u budućnosti", navodeći da taj "nadnacionalno važan projekt ne povezuje samo teritorij Hrvatske, već i područje šire regije i Europske unije".

Plenković je ukazao na prednosti koje će most donijeti povezivanju južne Dalmacije te rasterećenju prometnih gužvi na granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine, navedeno je iz njegovog ureda.

Još je rekao i kako Bosna i Hercegovina uživa punu potporu Hrvatske u euroatlantskim procesima.

Ponovno je, tokom susreta, istaknuta važnost "institucionalne jednakopravnosti hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini sukladno načelu ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda i legitimne zastupljenosti na svim administrativno-političkim razinama vlasti".

Čović i Ivanić protiv tužbe

Prethodno je Čović, zajedno sa srpskim članom Predsjedništva BiH, Mladenom Ivanićem poručio da Bosna i Hercegovina neće tužiti Hrvatsku međunarodnim sudovima zbog izgradnje Pelješkog mosta, kako su to najavili njihov bošnjački kolega u Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i predsjedatelj Vijeća ministara Denis Zvizdić.

"Tužba se ne može dogoditi, a ja nisam čovjek koji će ići na preglasavanje", rekao je Ivanić te dodao kako bi glasao za takvu odluku kada bi bilo suglasnosti hrvatskog i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH.

"Ako bi bilo saglasnosti između njih dvojice - onda da, ali da ja budem taj koji odlučuje - zaista ne. S Hrvatskom ima mnogo tema o kojima se može razgovarati", rekao je Ivanić.

Po Čovićevim riječima, polemika oko izgradnje Pelješkog mosta je "dio predizborne kampanje dijela bošnjačkih stranaka u BiH".

Smatra kako to "ni na koji način ne može utjecati na realizacijug najvećeg infrastrukturnog projekta u Hrvatskoj".

"Ne postoji ni teorijska mogućnost da netko u ime BiH tuži Hrvatsku zbog Pelješkog mosta pred nekim od međunarodnih sudova. To je isključivo u funkciji predizborne kampanje nekih političkih opcija u Sarajevu, a onda će doći neke druge teme i most više nitko neće spominjati", kazao je Čović.

Gradnju Pelješkog mosta smatra pozitivnom, navodeći kako je "most u interesu čitave BiH, a ne samo hrvatskog naroda u BiH".

Prema stajalištu Bakira Izetbegovića, početak gradnje Pelješkog mosta predstavlja "flagrantno kršenje suvereniteta" Bosne i Hercegovine zbog čega će poduzeti "odgovarajuće korake" pred međunarodnim institucijama.

Izetbegović traži objašnjenja od Brisela

U međuvremenu je Izetbegović šefu Delegacije Europske unije u BiH Lars-Gunnaru Wigemarku rekao da je Europska komisija pokazala nedopustiv odnos prema Bosni i Hercegovini po pitanju izgradnje Pelješkog mosta.

Podsjetio je kako je Predsjedništvo BiH još 2007. godine od Hrvatske zatražilo da zaustavi gradnju Pelješkog mosta, dok se ne riješi otvoreno pitanje vezano za identifikaciju morske granične crte i pristupa Bosne i Hercegovine otvorenom moru, što je pravo koje joj pripada po Konvenciji UN-a o pravu mora.

Taj stav je kasnije više puta potvrđen, a Hrvatska o tome svaki put službeno obaviještena, prenijela je agencija Fena.

Izetbegović je naveo kako su i u Europskoj komisiji bili upoznati s takvim stavom, ali je, unatoč tome, donesena odluka o sufinanciranju izgradnje Pelješkog mosta iz EU fondova, "na osnovu nevalidne dokumentacije koju je dostavila Hrvatska i ničim utemeljene tvrdnje da se BiH ne protivi gradnji mosta".

Izetbegović je od Wigemarka zatražio službeni odgovor Europske komisije, ističući da se novcem građana EU finansira i omogućava projekt koji krši međunarodno pravo i kojim se ugrožavaju prava BiH, buduće članice EU, priopćeno je iz Predsjedništva BiH.