Pravo imaju i ratni vojni invalidi od 20 do 60 posto. Ova vrsta pomoći osigurana je Zakonom o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica, koji danas stupa na snagu.
Spisak za isplatu
Kako je jučer za “Dnevni avaz” kazao federalni ministar za boračka pitanja Salko Bukvarević, u svim općinskim službama za boračko-invalidsku zaštitu (BIZ) borci mogu dobiti prijavni obrazac, koji će popuniti i predati zajedno s ostalom dokumentacijom.
- Općinska služba izradit će prvostepeno rješenje, koje ide na reviziju u Ministarstvo za boračka pitanja. Kad se rješenje potvrdi, ide na spisak za isplatu. Onima koji odmah dostave svu dokumentaciju, kojom dokazuju da ostvaruju pravo na nakandu, novac će biti isplaćen već u septembru – rekao je Bukvarević.
Situacija je takva, tvrdi ministar, da će skoro svakodnevno neki od boraca ostvarivati pravo, jer će napuniti godine starosti ili ispunjavati ostale uvjete.
- Ista je procedura i za one borce koji trenutno ne ispunjavaju uvjete. Čim ispune sve kriterije, odmah treba da se jave u svoju općinsku službu, predaju dokumente i dobit će naknadu – rekao je Bukvarević.
Osiguran novac
Do kraja godine, prema procjenama Ministarstva, očekuje se da će pravo na naknadu dobiti skoro 20.000 boraca. Zakonom je propisano da jedan mjesec učešća u oružanim snagama iznosi pet KM, dok bi prosječna mjesečna novčana naknada bila oko 200 KM. Za tu namjenu osigirano je 50 miliona
Ko ima pravo
Pravo na naknadu imaju demobilisani borci stariji od 57 godina. Prije podnošenja zahtjeva, moraju minimalno godinu biti prijavljeni na biro nezaposlenih. Uvjet je i to da borci imaju minimalno godinu učešća u odbrambeno-oslobodilačkom ratu i da nemaju mjesečne prihode veće od 170 maraka.
"PREDVIĐENA je i procedura za prekid isplate naknade. Ministar kaže da će bez egzistencijalne naknade ostati oni koji steknu uvjete za penziju, ukoliko se zaposle, umru..."