SARAJEVO, 25. marta - Na klinikama Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, uključujući izolatorij Podhrastovi, jučer je bilo smješteno više od 530 pacijenata, dok je u Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš" smješteno više od 200 pacijenata, odnosno, popunjeni su svi kapaciteti ove ustanove.
Svjesni pogoršanja epidemiološke situacije u Tuzlanskom kantonu, iako Univerzitetski klinički centar u Tuzli nije toliko opterećen, proširuju kapacitete u Klinici za psihijatriju za dodatnih 40 kreveta u slučaju najgoreg scenarija.
"Univerzitetski klinički centar u Tuzli općenito raspolaže sa 1.250 kreveta, a trenutno se u dvije COVID bolnice i Respiratornom centru nalazi njih 250. Sada proširujemo dio kapaciteta u Klinici za psihijatriju, gdje ćemo imati novih 40 kreveta koji će biti rezerva u najgorem scenariju. Međutim, kreveti kao takvi nisu problem, problem je na koju lokaciju ih smjestiti te osigurati svu adekvatnu potporu pacijentima i kadar", kazao je za Klix.ba Vahid Jusufović, direktor Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli.
U Brčko distriktu bolnica raspolaže s 305 kreveta uz pomoć brojnih reorganizacija kako bi osigurali nesmetano pružanje usluge osobama koje zahtijevaju hospitalizaciju.
"Naši optimalni kapaciteti za COVID pacijente su do 110 kreveta, a ukoliko bi nas situacija natjerala, mogli bismo polovinu ukupnih kapaciteta staviti u funkciju", kaže za Klix.ba Nihad Šibonjić, direktor Zdravstvenog centra u Brčkom.
Tri zgrade Zdravstvenog centra u Brčkom pretvorene su u COVID bolnice i Respiratorni centar. U njima se u ovom trenutku nalazi 49 pacijenata s dokazanom infekcijom, uz četiri suspektne osobe, koje su u posebnom odjeljenju.
Sveučilišna klinička bolnica Mostar na raspolaganju ima blizu 150 kreveta, a ukoliko dođe do dodatne potrebe za većim brojem, druge klinike i odjele će prenamijeniti u COVID-odjel, kako su to radili i do sada. U SKB Mostar je trenutno smješteno blizu 120 pacijenata.
Situacija u vezi s koronavirusom u Unsko-sanskom kantonu je do prije nekoliko dana bila stabilna, ali u proteklim danima sve je više pozitivnih pacijenata. Na Covid-odjelu je smješteno 60 pacijenata, od čega je njih 11 na intenzivnoj njezi. Direktor Kantonalne bolnice "Dr. Irfan Ljubijankić" Hajrudin Havić je kazao da imaju povećan priliv pacijenata.
"Imamo dva Covid-odjela, u drugom valu smo radili na tri, pa sada ponovo spremamo i taj treći. Moramo biti spremni jer smo popunili kapacitete na ova dva. Do sada nismo imali problema s kisikom i opremom. Kisik nabavljamo iz Austrije, kada dođe do komplikacija, pošaljemo zahtjev i u roku dva-tri dana nam isporuče", kaže direktor bolnice u Bihaću Hajrudin Havić.
Kapaciteti su popunjeni i u Kantonalnoj bolnici Zenica već danima, a osim toga, veliko je opterećenje i na zdravstvenom osoblju, zbog čega su iz ove ustanove zatražili povratak specijalizanata s kliničkih centara, kako bi radili na Covid-odjelima i pomogli kolegama u borbi s pandemijom.
U bolnici je smješteno više od 140 pacijenata pozitivnih na koronavirus, a Krizni štab će u slučaju pogoršanja situacije razmatrati i proširenje kapaciteta.
Direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u Banjoj Luci Vlado Đajić je za medije izjavio da je na liječenju 500 osoba zaraženih koronavirusom, od čega 70 na respiratoru i 280 na kiseoničkoj podršci.
"U UKC-u imamo više od 120 slobodnih mjesta i strategiju za širenje kapaciteta", kazao je Đajić.