Dva vojnika
Kako pojašnjava predsjednik Udruženja historičara Unsko-sanskog kantona Dino Dupanović, zbog odsustva historijskih izvora nije moguće sa sigurnošću potvrditi čija je to zadužbina, kada je sagrađena i u čiju čast, prenosi Avaz.ba.
- To zemljište je u suštini smatrano crkvenim. Na osnovu izvora u Arhivu Rijaseta Islamske zajednice u BiH, drveno turbe sagradio je Mehmed-paša Biščević, gospodar svebihaćke krajine, koji je poticao iz ugledne porodice. U dokumentima Rijaseta navodi se da je u neposrednoj blizini kule imao zemlju i kuću - kaže Dupanović.
Biščević je turbe sagradio nakon priče koju mu je prenijela majka. Ona je s prozora porodične kuće vidjela nur (svjetlost), nakon čega je njen sin naredio da se na tom mjestu podigne turbe.
- Tumačenje je išlo u pravcu da se svjetlost pojavila u čast dvojice vojnika koji su poginuli pri odbrani grada. Ova opcija najvjerovatnije je objašnjenje. Nedugo nakon ulaska u Bihać, austrougarske vlasti srušile su drveno i sagradile novo turbe od kamena bihacita. U turbetu su dva drvena kabura, sarkofaga s nišanima na kojima su turbani. Nema nikakvog zapisa, ali ni bilo kakvog validnog historijskog izvora koji bi potvrdio da je u njima neko ukopan – pojašnjava Dupanović.
Turbe je sazidano kamenom bihacitom karakterističnim za područje Bihaćke krajine. Oktogonalnog je izgleda, ima sedam prozora i vrata širine 2,6 metara. Ima brojne ukrase.
Ispunili obećanje
Crkvena uprava tražila je da se drveno turbe izmjesti, čemu je i udovoljeno. Na njegovom mjestu sagrađena je crkva, gdje je nekad i bila.
- Nova vlast obećala je da će se novo turbe sagraditi odmah u neposrednoj blizini, a obećanje je i ispunila. Tako su zadovoljene sve vjerske skupine i nije bilo konfrontacija – pojašnjava Dupanović.