Prekomjerna tjelesna masa i pretilost postali su ozbiljan problem u Bosni i Hercegovini, gdje je čak 17,5 posto djece pretilo. Ova zabrinjavajuća statistika smješta BiH među prvih pet zemalja u svijetu po broju pretilih stanovnika, s predviđanjem da bi situacija mogla postati još gora.
Osnovni uzroci ovog problema uključuju nasljedne i endokrine bolesti, ali i nerazmjernu prehranu, nedostatak fizičke aktivnosti i sjedilački način života. Problemi se najčešće javljaju kada djeca započinju osnovnu školu, kada imaju veću slobodu u odabiru obroka, što često rezultira povećanim unosom ugljikohidrata.
U nastojanju da se suoče s ovim izazovima, projekt “Zdravo!” kompanije Nestlé, koji traje već 14 godina, educira djecu u školama o zdravim prehrambenim navikama. Međutim, rezultati istraživanja pokazuju da samo 14,5 posto učenika konzumira preporučenih pet obroka dnevno, dok 15,4 posto njih jede samo dva obroka.
Osim prehrane, fizička aktivnost također predstavlja veliki izazov; samo 22 posto djece osnovnoškolske dobi ostvaruje optimalnu razinu tjelesne aktivnosti, koja se preporučuje da traje najmanje jedan sat dnevno. Stručnjaci naglašavaju važnost uloge roditelja, škola i zajednice u borbi protiv pretilosti, naglašavajući da edukacija o zdravim navikama treba početi od najranije dobi.
Uvođenjem nutritivno bogatijih obroka u školskim menzama i organiziranjem edukativnih aktivnosti, škole mogu značajno doprinijeti smanjenju pretilosti. Nestlé planira udvostručiti broj škola uključenih u svoj program, s ciljem da dosegnu još više djece.
Na kraju, rastuća razina pretilosti ne utječe samo na zdravlje pojedinaca, već će imati i dugoročne ekonomske posljedice, predviđa se da bi mogla koštati svjetsku ekonomiju čak 3,3 posto bruto domaćeg proizvoda do 2060. godine.