BiH jedina bez evropskog broja za hitne slučajeve

U ovoj zemlji ne postoji saglasnost o mnogo važnijim pitanjima, pa tako ni o ovom, kaže Majkić.

Može se proputovati cijela Evropa i svugdje će putnik ili turista u nevolji nazvati broj za hitne slučajeve 112 kako bi dobio pomoć, bez obzira da li mu treba ljekarska, policijska ili neka druga intervencija.

Jedinstveni evropski broj 112 je u funkciji u Hrvatskoj od 2005, u Srbiji i Crnoj Gori od 2015. godine. U BiH, međutim, broj za hitne slučajeve u jednom entitetu – Federaciji BiH je 112, a u drugom, Republici Srpskoj, 121.

Fahrudin Solak, direktor Uprave civilne zaštite Federacije BiH, naglašava da bi pomoć unesrećenim bila brža i bolja da je tako i u BiH, jer bi poziv na ovaj broj alarmirao sve službe zaštite i spašavanja, prenosi Fokus.

Kad se primi poziv na 112 znači da su istovremeno alarmirane sve strukture zaštite i spašavanja, tj. obaviještene o eventualnoj nesreći. Nema potrebe da se zove neka specijalizirana jedinica, niti policija, niti hitna pomoć, dovoljno je okrenuti 112 i svaka komunikacija će dolaziti s tog broja i od osobe koja je primila poziv. Iz operativnog centra će se dalje komunicirati i dogovarati koje vrste tehničke pomoći ili specijalizovane namjene treba pružiti, koliko kola hitne pomoći, vatrogasaca, policije, itd. Uglavnom, poziv na 112, će ubrzati odgovor na nasreću a takođe, postojaće zapis kada je neko zvao i kada se izašlo na intervenciju, da ne bude kasnije čekali smo toliko i toliko dugo, a pomoći nije bilo”, kaže Solak.