U austrijskoj prijestolnici novom telefonskom linijom želi se pružiti podrška osobama koje se osjećaju usamljeno. Ponuda je trenutačno dostupna na njemačkom i turskom jeziku, a ako se projekt pokaže uspješnim, proširit će se i na hrvatski.
Problem usamljenosti bio je prisutan u Beču i prije izbijanje pandemije koronavirusa, no u vrijeme pandemije posebno je došao do izražaja te se dodatno pogoršao. Trenutačno čak 48 % bečkih kućanstava čine samačka kućanstva.
Kako bi pružili podršku usamljenim osobama, u glavnom gradu Austrije pokrenut je novi projekt pod nazivom „Reden tut gut” (hrv. Razgovor prija). Oni koji se osjećaju usamljeno, imaju osjećaj da nemaju nikoga koga mogu zamoliti za pomoć ili s kime mogu razgovarati mogu nazvati telefonski broj 01 35 844 i čavrljati o svojim interesima, hobijima ili podijeliti ono što ih tišti.
Nova linija trenutačno je dostupna utorkom i srijedom od 8 do 12 sati te četvrtkom od 16 do 20 sati. Otvorile su je bečka dobrotvorna organizacija „Volkshilfe Wien”, austrijska neprofitna organizacija „Arbeiter-Samariter-Bund Österreichs” i bečka udruga umirovljenika „Pensionistenverband Wien”. Inicijativa nije namijenjena samo starijim osobama. Kako ističu u Beču, problem usamljenosti ondje je široko rasprostranjen, čak i među mlađom populacijom. U Austriji već postoji telefonska linija za pomoć djeci i mladima, no u Beču naglašavaju da nova linija ne predstavlja konkurenciju postojećoj ponudi, već je to mjesto na koje se mogu obratiti svi kojima je potreban razgovor.
Na telefonskoj liniji trenutačno je angažirano 30 volontera svih dobnih skupina koji su prošli odgovarajuću obuku. Ponuda je dostupna na njemačkom i turskom jeziku. Ako se projekt pokaže uspješnim, u austrijskoj prijestolnici namjeravaju proširiti ponudu i na druge jezike poput hrvatskog, bosanskog i srpskog.
Ideja za telefonsku liniju za usamljene osobe potječe od štajerske podružnice udruge „Volkshilfe” koja je prošle godine pokrenula ovaj projekt, a podružnica u Gornjoj Austriji također razmatra uvođenje ovakve linije.