9. januar uvijek je bio predmet kontroverzi, podjela i dubokih emocionalnih reakcija. U kontekstu današnjih političkih zbivanja, mnogi se pitaju da li je 9. januar ustvari dan koji nas vraća u prošlost, gdje su podjele i nesigurnost bile svakodnevica.
Događanja u Republici Srpskoj, naročito u političkom i društvenom životu, čine ovu situaciju još složenijom. Umjesto da se ide naprijed ka pomirenju, dijalogu i izgradnji zajedničkog suživota, čini se da smo sve više zaglavili u prošlim konfiktima...
Današnja zbivanja u pojedinim gradovima naše prelijepe nam Bosne i Hercegovine, koja se ponavljaju iz godine u godinu, ostavljaju osjećaj da ništa konkretno ne napreduje.
Problem nije samo u političkim odlukama koje su često podložne manipulisanjima i interesima određenih grupa, već i u tome što su te odluke sve manje u službi općeg dobra, a više u službi podjela.
Nažalost, politika, koja bi trebala služiti narodu, često je ispolitizirana do mjere da umjesto da nudi rješenja, produbljuje postojeće razlike.
Pitanje koje se sad postavlja je gdje su odgovorni lideri koji će povesti ka novom, boljem društvu, koje nije zasnovano na prošlim traumama i nesuglasicama?