Prikazivanje putovanja: Poticanje diskusije o migraciji kroz kino objektiv

sa

Prikazivanje putovanja: Poticanje diskusije o migraciji kroz kino objektiv 

 

Sarajevo, Bosna i Hercegovina – Povodom Međunarodnog dana migranata (18. decembar), Međunarodna organizacija za migracije u Bosni i Hercegovini bila je domaćin događaja “Prikazivanje putovanja: Predstavljanje migracija u kinematografiji”. Održan u Sarajevu, gradu poznatom po svojoj bogatoj kinematografskoj tradiciji, ovaj događaj je okupio filmske i kulturne radnike, te stručnjake za migracije kako bi istražili ulogu kinematografije u oblikovanju javnih narativa i potaknuli širu diskusiju o višestranoj stvarnosti migracije.

Usprkos značajnim pomacima u upravljanju migracijama od 2018. godine, kada je Bosna i Hercegovina postala glavna tranzitna tačka duž zapadnobalkanske rute, javni narativi u zemlji i dalje su fokusirani na izazove i rizike povezane s migracijama. Ova uska perspektiva često ne vidi potencijal sigurnih i regularnih migracijskih putova i njihov potencijal za podsticanje kulturne razmjene i održivog razvoja, te stvaranje zajedničkog prosperiteta kako za migrante tako i za zajednice u Kojima borave migranti.

Kino je snažan kulturni medij, jedinstveno pozicioniran da transformiše percepciju javnosti o migraciji. Pričajući zanimljive priče koje prikazuju otpornost, ambiciju i doprinose migranata, filmovi se mogu pomaknuti dalje od stereotipnih prikaza ili portretiranja fokusiranih na krizu kako bi ponudili uravnoteženo razumijevanje složenosti s kojima se suočavaju i susreću migracije. Ova sposobnost humaniziranja migracije ima potencijal za poticanje empatije, izazivanje predrasuda i inspirisanje smislenog dijaloga.

U posebnom video obraćanju, America Ferrera, glumica, redateljica, producentica i IOM-ova globalna ambasadorica dobre volje, osvrnula se na transformativnu moć kinematografije: “Kinematografija, ima moć kroz transormaciju perspektive otkriti prave ljudske priče o migraciji prikazujići različita putovanja, nade i izazove migranata, stvarajući prostor za produktivan dijalog.”

Događaj je spojio ekskluzivne filmske isječke sa zanimljivim diskusijama kako bi se ispitalo kako kinematografija može preoblikovati migracijske narative. Panelisti su se zalagali za autentičnije pripovijedanje koje obuhvaća cijeli spektar migracijskih iskustava, naglašavajući važnost narativa koji potiču empatiju i ističu transformativni potencijal migracije. Takve priče mogu pomoći u premošćivanju podjela i promijeniti stavove javnosti, prikazujući migraciju kao izvor kulturnog obogaćivanja i zajedničkog rasta.

“Migracije nisu o “drugima” – one se o svima nama. To je zajedničko, univerzalno iskustvo koje oblikuje društva i pojedince. Zbog toga, migracija mora biti svačija tema. Kino, kao i šira umjetnost, nude jedinstvene leće kroz koje se istražuju migracije, mijenjajući perspektive i humanizirajući iskustva, izazove i doprinose migranata”, izjavila je Laura Lungarotti, šefica misije IOM-a u Bosni i Hercegovini i koordinatorica za Zapadni Balkan.

“Prikazivanje putovanja” je pokrenuo važan diskurs koji je imao za cilj potaknuti filmaše i publiku da pristupe migraciji s empatijom i sviješću, kako bi se osiguralo da su različite stvarnosti potpuno i pošteno predstavljene.

Ova inicijativa je omogućena uz podršku Europske unije, ministarstava vanjskih poslova Danske, Norveške i Italije te Razvojnog fonda IOM-a. 

Međunarodni dan migranata služi kao podsjetnik da je migracija prirodan dio ljudskog iskustva, s potencijalom da obogati društva na svakom koraku. Kada se njome upravlja s dostojanstvom i dalekovidnošću, migracija postaje pokretač održivog razvoja, što donosi dobrobit migrantima i zajednicama kojima se pridružuju. Kroz pripovijedanje i dijalog, događaji poput ovog dovode u pitanje negativne narative i nadahnjuju uravnoteženiju perspektivu migracije. 

IOM slike i press