Spašen pas koji je proveo devet godina u laboratorijskom kavezu: Ovo su njegovi prvi koraci

c

Sidnej je devetogodišnji bigl koji je cijeli život proveo u kavezu u laboratoriju.

Život u laboratoriju
Ovaj divni pas od rođenja je podvrgavan brojnim testiranjima i eksperimentima. Nakon devet godina zarobljeništva bigl je konačno na slobodi, a snimak njegovih prvih koraka dirnuo je svijet, prenosi Index.hr.

Sidneja su u septembru spasili volonteri iz svjetske organizacije "Beagle Freedom Project", koja spašava životinje izložene laboratorijskim testiranjima. Šenon Kejt, predsjednica i osnivačica organizacije, izjavila je za ''Newsweek'' da su se nad Sidnejem vršili eksperimenti toksičnosti i da je cijeli život proveo zarobljen u malom sanduku.

Otrgnut od majke u ranom uzrastu, Sidnej nije imao ništa od onoga što štenci trebaju imati. Bio je bez igračaka, bez normalne socijalizacije s majkom ili prijateljima iz legla i uskraćeno mu je maženje. Testiranje je počelo kad je imao oko 10 sedmica.

Sidnej je korišten za testiranje toksičnosti, što znači da su mu davane doze lijekova kako bi se vidjelo od koje koncentracije otrova bi se razbolio i reagirao i na koje načine.

Interakcija s ljudima
- Njegove interakcije s ljudima bile su uglavnom ograničene na testiranje, hranjenje i higijenu. Nije imao ništa, bio je bez ikakve stimulacije i živio je životom laboratorijske životinje - dodala je Šenon Kejt.

Sidnej je prepun trauma i bori se da stekne povjerenje u ljude. Nakon što su ga sklonili iz laboratorija, organizacija ga je smjestila kod hranitelja koji mu je ponudio ljubav i brigu kakvu zaslužuje. Tako su i uhvaćeni trenuci kada je napravio "prve korake slobode" u novom domu.

-Devet godina u laboratoriji uzrokuje teške posljedice, pa je Sidnej morao naučiti da vjeruje ljudima, da prevlada strah od određenih zvukova i nauči da će sve biti uredu - pojašnjava Kejt.

- Mi to zovemo "bigl probojem", kada vas konačno pogledaju u oči, a ne kroz njih. Nekima je potrebno samo nekoliko dana, drugima mjeseci ili godine. Sidneju je trebalo izvjesno vreme, ali je konačno imao svoj proboj. Kad je pogledao u oči svoje hraniteljke, ona je znala da se on osjeća kao kod kuće, a on je znao da je siguran - ispričala je Šenon Kejt.

Žena koja je privremeno udomila Sidneja odmah ga je zavoljela i odlučila da ga zauvijek zadrži. Sidnej se u novom domu druži s biglom koji ga podučava tome kako treba da postane običan pas.

Zabrinjavajući podaci
Iz organizacije "Humane Society International" procjenjuju da se svake godine više od 50 miliona životinja koristi za eksperimente samo u SAD, a osim pasa, zloupotrebljavaju se i mačke, hrčci, kunići, ovce...

Nad psima se obično vrše testiranja na srcu, plućima ili bubrezima, a laboratoriji mogu da posmatraju kako bi neka supstanca mogla utjecati na rad ljudskih organa.