Alergije u proljeće - šta ih uzrokuje i kako ih se riješiti

Jj

Bliži nam se mjesec maj i sezona proljetnih alergija je uveliko, a jedna od najčešćih alergija u ovo doba je svakako alergija na polen.
Svake godine sve više pacijenata dolazi u ovom periodu na Bicom –biorezonantni pregled želeći otkriti šta se to desilo sa imunitetom da su odjednom dobili alergijsku reakciju koju nikada prije nisu imali.
Imunitet je vrlo kompleksan sistem koji zavisi od niza faktora. Ja obično kažem da je imuiteta kao jedno „ bure“ koje se tokom života puni različitim opterećenjima i kada se bure prepuni tada nastaju simptomi alergije. Imunitet može biti opterećen dugo mikroorganizmima tj. bakterijama , virusima, gljivicama, parazitima koji slabe imuni odgovor jer je tijelo iscrpljeno dugotrajnom borbom sa tim mikroorganizmom.
Druga bitna stavka su teški metali, pesticidi i hemija. To su štetne materije koje troše imunitet i podstiču stvaranje slobodnih radikala, koji dovode do oštećenja ćelija i tkiva što za posljedicu dovodi do upalnih procesa. Hronična opterećenja teškim metalima kao što su aluminijum, živa, bakar, amalgam i drugi dovodi do istiskivanja  minerala i elemenata u tragovima iz njihovih enzimskih položaja  i tako blokiraju metabolizam.
Moderna industrija, hrana, voda i vazduh su sve zagađeniji teškim metalima. Nakon teških metala bitna je crijevna flora tj.mikrobiota. Današnja medicina sve više obraća pažnju na status crijevne flore koji zauzima sve veći značaj u terapiji oporavka imuniteta i liječenju alergija .
U tankom crijevu se nalazi 70% limfnog tkiva tj. 70% našeg imuniteta kada znamo da limfni čvorovi i ćelije limfociti su naša prva linija odbrane od alergena. Povećana propustljivost crijevnog trakta koja nastaje usljed loše ishrane, opterećenja teškim metalima ili infekcije Candidom albicans dovodi do disbalansa crijevnog trakta i crijeva tada postaju žarište koje crpi imunološki sistem.
Imunitet iz crijeva može optimalno da funkcioniše samo ako je konstantno snabdjeven pravim elementima. Nepravilna i nedovoljna ishrana, koja je veoma česta kod djece i kod pacijenata koji su na nestručno vođenim dijetama, dovodi do različitih poremećaja imuniteta. Industrijska i prerađena hrana, hrana bogata šećerima, bijelim brašnom, skrivenim masnoćama, aditivima dovodi do nedovoljnog unosa mikrohranjivih supstanci i dijetalnih vlakana i time do pogrešnog odgovora imunog sistema. Vitamini , minerali , elementi u tragovima , amino i masne kiseline ako se unose u dovoljnim količinama pozitivno i regulirajuće djeluju na imuni sistem.
Ishrana bogata probioticima tipa kiselog kupusa, klice, kefir, miso supa je jako zdrava, ali treba unositi i namirnice koje hrane probiotske bakterije tzv. prebiotike – a to su šparoge, artičoke, banane, zobena kaša, crveno vino i med. Dijetalna vlakna potiču imuni sistem kao npr. beta glukan iz pivskog kvasca i žitarica ili šitaki gljiva. Glukani su slični bakterijskim zidovima ćelija i na taj način aktiviraju receptore čovjekovog imunog sistema za uzbunu protiv bakterija i tako povećavaju odbrambenu ulogu imunog sistema.
Jedna od značajnih prednosti Bicom pregleda je TEST INTOLERANCIJE na hranu kojim se tačno odredi koje su to namirnice koje  proizvode imunološku reakciju u crijevnom traktu i na taj način utiču na pad imunog sistema. TEST INTOLERANCIJE se radi na 250 namirnica i na osnovu testa se pacijent pridržava ishrane minimalno tri mjeseca. U zamjenu se konzumiraju namirnice koje su pacijentu dozvoljene i koje pozitivno stimulišu imuni sistem bez ikakve šanse da dođe do nutritivnog dizbalansa.
Često pacijenti imaju i unakrsne reakcije. Osobe koje imaju alergiju na polen poslije izvjesnog vremena mogu da razviju i alergijske reakcije na određene namirnice. Ovakva ukrštena alergijska reakcija nastaje usljed sličnosti polena i određenih bjelančevina odgovarajuće namirnice na koje organizam odgovara alergijskom reakcijom.
Primjera radi, kod osoba alergičnih na polen breze kasnije može da se javi alergija na lješnjak. Uzrok ukrštene alergijske reakcije jeste hemijska sličnost proteina koji su u sastavu različitih namirnica odnosno u izazivačima alergije.
Drugi primjer su osobe kod kojih je zastupljena alergija na polen i oni mogu imati simptome alergije i pri unosu svježeg voća i povrća. Neke osobe kod kojih je izražena alergija na polen trave će najčešće imati ukrštenu alergijsku reakciju na dinje, paradajz i narandže. Savremena istraživanja su obezbijedila dovoljno informacija da možemo predvidjeti ukrštene alergijske reakcije. Pritom, ukrštena alergijska reakcija može da se javi između različitih vrsta izazivača: polena i hrane ili lateksa i hrane.
Alergija na polen i tipovi testiranja na alergiju
Postoji više tipova testiranja na alergiju. Najčešće se rade IgE testovi, zatim IgG i IgG4 testovi, Prick testovi…. To su sve različite linije imunološkog odgovora koje svaka pojedinačno, ali i zajedno mogu dati alergijske reakcije. Svi navedeni testovi mogu dati različite rezultate kada se uporede, što je i normalno, jer svaki tip imunoglobu.

Image
Dok