Zbog niske stope vakcinacije djece: Alarmantan porast broja zaraženih morbilima u BiH

c

Vakcina ima dovoljno, a prioritet je spriječiti širenje i vakcinisati što više djece, omogućavajući sveobuhvatni lični i kolektivni imunitet, kazala

Zbog niskog obuhvata imunizacije izgledno je da se otvaraju vrata epidemiji morbila u BiH. Podsjetimo, morbili, odnosno krzamak ili ospice, poharali su Tuzlu i Živinice, gdje je već proglašena epidemija, ali i u Kalesiji, dok su prvi slučajevi zabilježeni u Sarajevu. Zajedničko gotovo svim mališanima oboljelim od morbila jeste to da nisu vakcinisani.

 

Spas je vakcina

Prema posljednjim informacijama iz Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona, broj zaraženih ospicama, ali i velikim kašljem, odnosno pertusisom, i dalje raste, ali trenutna situacija nije alarmantna. Zbog težine kliničke slike oko 60 djece je na liječenju.

U Hercegovačko-neretvanskom kantonu za sada nema zabilježen nijedan slučaj morbila. Međutim, prema riječima dr. Eniza Čolakovića, direktora Zavoda za javno zdravstvo HNK, to ne znači da ih neće biti, upravo iz razloga vrlo niske stope imunizacije.

- Postotak djece koja su primila prvu dozu vakcine, koja se daje u prvoj godini, lani je iznosio nešto više od 44 posto, a njih 57,35 posto primilo je drugu dozu, koja se daje u šestoj godini. To je vrlo niska stopa imunizacije u odnosu na 2019., kada je cjelokupni obuhvat iznosio 82 posto. Najmanje 95 posto djece treba primiti dvije doze MMR vakcine. Dakle, ispod tog smo broja i bojim se da bismo mogli imati slučajeve zaraze ovom bolešću - rekao nam je dr. Čolaković.

 

Zbog cjelokupne situacije, dr. Čolaković apelira na roditelje da vakcinišu svoju djecu, jer vakcina MMR, kako je kazao, nudi odličnu zaštitu.

Plan i procedure

U Kantonu Sarajevo do sada su potvrđena četiri slučaja oboljelih od morbila. Riječ je o nevakcinisanoj djeci pedijatrijskog uzrasta. Ovo je potvrdila dr. Sanela Ičindić.

- Dogovoreni su plan i procedure u slučaju proglašenja epidemije u KS na zajedničkom sastanku Zavoda za javno zdravstvo KS, Ministarstva zdravstva KS, Doma zdravlja KS, Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS, Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ i Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu - kazala je dr. Ičindić.

Vakcina, kaže, ima dovoljno, a prioritet je spriječiti širenje i vakcinisati što više djece, omogućavajući sveobuhvatni lični i kolektivni imunitet protiv zaraznih bolesti. Savjet roditeljima koji nisu vakcinisali djecu jeste da to u najskorijem roku učine. U Sarajevu će biti otvorena i dva vakcinalna punkta na Saraj-Polju i u Vrazovoj.

Velika mogućnost širenja

Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva, potvrdio je da je broj pacijenata zaraženih morbilima u porastu.

- Očekivati je da će doći do širenja, a i epidemije. Razlog je nevakcinacija. Prema brojkama, u TK je prvom, a i drugom dozom vakcinisano 62 posto djece, a u Sarajevu negdje oko 36 posto je vakcinisanih s obje doze. Sve to nas značajno zabrinjava, s obzirom na zaraznost bolesti. Početak je školske godine, a tu su i vrtići, zbog čega postoji velika mogućnost širenja - naveo je Čerkez.

PRATIMO

situaciju i u skladu s njom ćemo i reagirati. Za sada još ne postoje uvjeti u FBiH za proglašenje epidemije, rekao je Čerkez.

 


Foto: FB