Zrak opasan po zdravlje: Sarajevo je danas najzagađeniji glavni grad na svijetu

.
Problem zagađenosti zraka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine raste iz godine u godinu.

 

Glavni grad Bosne i Hercegovine ponovo ima najzagađeniji zrak na svijetu sa indeksom kvalitete zraka od 410, javlja Anadolu.

Portal IQAir, koji prati indeks zagađenja zraka u svijetu, jutros je objavio ažuriranu listu gradova na kojoj se Sarajevo našlo na prvom mjestu sa zrakom u kategoriji "opasno" po zdravlje.
 

Slijedi Dhaka, glavni grad Bangladeša sa indeksom kvalitete zraka od 261, a slične indekse imaju i indijska Kolkata i vijetnamski Hanoi.

Od gradova u regiji, Priština se nalazi na 15. mjestu sa indeksom od 161, a Skoplje je 19. sa indeksom 153. Beograd sa indeksom 85 i Zagreb sa indeksom 66 zauzimaju 44. odnosno 70. mjesto.

Vlada Kantona Sarajevo proglasila je u utorak "uzbunu" zbog izrazito zagađenog zraka, opasnog po zdravlje stanovništva.

"Izmjerene prosječne dnevne vrijednosti štetnih PM10 čestica su najveće u posljednja dva mjeseca, a pet automatskih mjernih stanica je istovremeno pokazalo prosjeke ovog polutanta za epizodu 'Uzbuna', iznad 200 µg/m3", poručili su iz kantonalne vlade.
 

U Sarajevu se uvode privremene mjere među kojima je zabrana kretanja automobila i teretnih vozila čiji motori imaju normu EURO3 i manju u zoni A, odnosno na području četiri gradske općine.

Iz Vlade KS preporučuju cjelokupnom stanovništvu da smanji boravak i fizičke aktivnosti na otvorenom.

Problem zagađenosti zraka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine raste iz godine u godinu. Stručnjaci upozoravaju na nužnost hitnih akcija kako bi se izbjegla katastrofa Velikog smoga i očuvao dašak vjetra koji život znači.
 

Od posljedica zagađenosti zraka godišnje u BiH u ranoj dobi umre u prosjeku 3.300 ljudi, podaci su Svjetske banke. ​​​​​​​

Očuvanje ventilacionih koridora, prelazak na čišće energente i smanjenje gužvi u saobraćaju nameću se kao imperativ za rješenje aerozagađenja.