Zovko: Strateški kompas EU fokusiran je na mir i stabilnost u krhkim zemljama poput BiH

321
Strateški kompas predstavlja ambiciozan plan koji ocrtava konkretne radnje za jačanje sigurnosne i obrambene politike EU-a do 2030. godine, a usvojilo ga je 27 država članica

U Odboru za vanjske poslove Evropskog parlamenta (AFET) održana je rasprava s visokim predstavnikom Žozepom Boreljom (Josep Borrell) i razmijenjena mišljenja o jučer usvojenom Strateškom kompasu EU-a. 

Potpredsjednica Odbora za vanjske poslove i Kluba zastupnika Evropske pučke stranke (EPP) Željana Zovko pozdravila je navedeni dokument, istaknuvši da se radi o tekstu koji dolazi u ključnom trenutku za europsku sigurnost.
Zovko je pritom naglasila da bi Strateški kompas EU-a trebao poslužiti kao putokaz za najbolju primjenu postojećih instrumenata i proračunskih stavki propisanih pitanjima obrane te pomoći državama članicama za bržu koordinaciju oko sigurnosti svojih građana. Također je pozdravila i dogovor o stvaranju europskog kapaciteta za brzo raspoređivanje.

- Pohvaljujem uvrštavanje ključnih izraza koji u sadržaju teksta pokazuju nepristrasan pristup održavanju mira i stabilnosti u krhkim zemljama poput Bosne i Hercegovine – poručila je Zovko, dodavši kako takva formulacija dolazi u važnom trenutku jer presudni pregovori o izbornoj reformi nisu uspjeli doći do cilja, uprkos svim naporima ESVD-a. Svoje izlaganje zaključila je upitom o tome jesu li zaprimljene službene reakcije međunarodnih partnera poput SAD-a, Kanade i ostalih.
Podsjetimo, Strateški kompas predstavlja ambiciozan plan koji ocrtava konkretne radnje za jačanje sigurnosne i obrambene politike EU-a do 2030. godine, a usvojilo ga je 27 država članica. Cilj mu je povećati otpornost i koordinaciju Evropske unije za suočavanje sa zajedničkim sigurnosnim izazovima unutar i izvan nje. 

To uključuje i stvaranje europskog kapaciteta za brzo raspoređivanje koji će omogućiti hitro raspoređivanje do 5000 vojnika za različite vrste kriznih situacija.