Ako Hrvatska poštuje Ugovor o izručenju potpisan s Bosnom i Hercegovinom 2012. godine, a ratificiran 2013. godine, odbjegli zamjenik direktora SIPA-e Zoran Galić mogao bi biti izručen bh. pravosuđu.
Prema ovom ugovoru, dvojno državljanstvo nije prepreka za izručenje, izvještava portal Istraga.
Član 7 Ugovora jasno navodi: “Izručenje vlastitih državljana za kaznena djela organiziranog kriminala, korupcije i pranja novca dopustit će se ako su ispunjeni uvjeti propisani ovim Ugovorom.” U stavu 1 člana 7 piše da izručenje vrijedi za djela za koja je predviđena kazna zatvora od četiri godine ili teža.
Zoran Galić je osumnjičen za primanje dara i drugih oblika koristi prema članu 217 Krivičnog zakona BiH, koji propisuje kaznu zatvora od jedne do deset godina. Slična odredba postoji i u Kaznenom zakonu Republike Hrvatske, gdje je za isto djelo predviđena kazna zatvora od jedne do osam godina.
Ugovor između BiH i Hrvatske stupio je na snagu 2013. godine, a djela za koja je Galić osumnjičen počinjena su tokom 2021. i 2022. godine, što znači da su ispunjeni svi uslovi za izručenje prema ovom sporazumu.
Situacija Zorana Galića se razlikuje od slučajeva Zdravka Mamića i Ante Jelavića jer su djela za koja su oni osuđeni počinjena prije stupanja na snagu Ugovora o izručenju. Stoga, odredbe ovog Ugovora nisu mogle biti primijenjene u njihovim slučajevima.
Slučaj Zorana Galića, međutim, ispunjava sve uvjete za izručenje. Sada je na hrvatskom i bh. pravosuđu, te na Vladi Republike Hrvatske pod vodstvom Andreja Plenkovića, da odluče hoće li postupiti po Ugovoru i izručiti Galića BiH.