Zemlje EU-a dogovorile primjenu gornje cijene za rusku naftu

.
Izaslanici su postigli dogovor o najvišoj cijeni nafte koja se iz Rusije transportira morem, navodi se u saopćenju i dodaje da će odluka stupiti na snagu nakon objave u Službenom listu EU-a

Zemlje Evropske unije (EU) postigle su dogovor o primijeni gornje cijene od 60 dolara po barelu za naftu koja pomorskim putem dolazi iz Rusije.

Vlasti Češke, predsjedavajuće EU-a, saopćile su na društvenim mrežama da su se predstavnici zemalja članica dogovorili o gornjoj cijeni ruske nafte.

Izaslanici su postigli dogovor o najvišoj cijeni nafte koja se iz Rusije transportira morem - navodi se u saopćenju i dodaje da će odluka stupiti na snagu nakon objave u Službenom listu EU-a.

Vođeni pregovori

Članice G7 i EU-a već neko vrijeme su pregovarale o nametanju gornje cijene ruske nafte.

G7 je prošle sedmice predložio postavljanje gornje cijene od 65 do 70 dolara po barelu za naftu koja se morem transportira iz Rusije.

Neke zemlje unutar EU-a, kao što su Poljska, Litva i Estonija, zagovarale su mnogo niže gornje cijene, dok su druge članice, poput Grčke i Malte koje igraju važnu ulogu u transportu ruske nafte i osiguravaju značajan prihod, željele da gornja cijena bude znatno veća.

Evropska komisija predložila je primjenu gornje cijene od 60 dolara za barel nafte koja se iz Rusije transportira morem kako bi se postigao konsenzus u pregovorima između država članica.

Bit će revidirana svaka dva mjeseca

Bit će uspostavljen i novi mehanizam ograničavanja cijena uz gornju cijenu od 60 dolara za rusku naftu. Mehanizam će osigurati da gornja cijena ruske nafte bude pet posto ispod cijena na svjetskom tržištu.

Gornja cijena koja se primjenjuje na rusku naftu bit će revidirana svaka dva mjeseca.

Očekuje se da će primjena gornje cijene stupiti na snagu 5. decembra, kada će na snagu stupiti i odluka EU-a o smanjenju isporuke sirove nafte iz Rusije morskim putem.

Rusija proizvodi oko deset posto svjetske nafte.

S druge strane, ruski zvaničnici najavili su da neće prodavati naftu zemljama koje učestvuju u primjeni gornje cijene.

 

Foto:Avaz