Projekat nema vremenski okviru jer je ukupna problematika toliko složena da zahtijeva kontinuirano djelovanje u svim lokalnim zajednicama sliva rijeke Bosne, pri čemu su u svim općinama formirani timovi akcionih grupa, od Ilidže do Šamca na sjeveru.
“S ciljem uključenja što većeg broja ljudi u ovaj projekat osnovali smo Facebook grupu kako bi ojačali zagovaračku mrežu. Za tri dana pristupilo je preko 3.000 ljudi”, kaže Kubat, te značajnim ističe i aplikaciju koja je dostupna svima, a putem koje se mogu dostaviti fotografije o divljim deponijama.
Nakon provjere, podaci se šalju nadležnim općinskim službama, kako bi se moglo djelovati i pristupiti sanaciji stanja.
Planirano je da se aktivnosti u okviru projekta, osim sliva rijeke Bosne prošire i na njene pritoke, kako bi u budućnosti stvorilo ekološki povoljnije šire okruženje.
“Jedan od zadataka bit će i oštrije sankcionisanje nesavjesnih građana koji odlažu otpad u rijeke i uopće u okoliš jer se, kako se to pokazalo i u drugim razvijenim zamljama, primjenom kazni postiže efekat manjeg zagađenja okoliša. Šira javnost treba izvršiti pritisak da se dosljednije primjenjuju odredbe okolišnih zakona”, kaže Kubat.