Medijsko izvještavanje o samoubistvima može uticati i na druge da donesu odluku o okončaju vlastitog života u danima nakon tuđeg samoubistva, navodi se u jednoj kanadskoj studiji.
Međunarodni tim istraživača analizirao je novinske izvještaje i obrasce samoubistava tokom četvorogodišnjeg perioda kako bi utvrdili da li su neka medijska pokrivanja manje-više dovela do pokušaja oponašanja tog čina.
"Ne kažemo da je izvještavanje o samoubistvu loše ili da novinske organizacije ne bi trebale da izvještavaju o problemima samoubistva", rekao je koautor studije Ayal Schaffer, profesor na odsjeku za psihijatriju na Univerzitetu u Torontu. "Međutim, znamo da specifični aspekti izvještavanja mogu imati značajan utjecaj na zarazu samoubistvom".
Važno je shvatiti da određene karakteristike priče mogu smanjiti ili povećati vjerovatnoću da će i drugi pokušati da se ubiju nakon toga, rekao je Schaffer.
"Medijsko izvještavanje utiče na stopu samoubistava od jedan do dva posto... Kada ljudi poistovjete sebe s junakom priče (samoubistva), vjerovatno će vidjeti sebe kako idu istim tim putem", dodao je.
"Nadamo se da će priče prikazivati takvu smrt kao izgubljenu priliku i da je ovakva osoba mogla uspjeti samo da je imala pomoć".
Opreznije pisati o samoubistvima
Studija je objavljena u časopisu Kanadske medicinske asocijacije.
Istraživači su prikupili štampane i online izvještaje objavljene na tržištu medija u Torontu od 2011. do 2014. godine, odnosno 6.367 priča, u kojima je fokus usmjeren na samoubistvo, iz 12 glavnih kanadskih novinskih agencija, kao i jednog američkog lista sa velikim prometom u Torontu (The New York Times).
Istraživači su zatim potražili vezu između određenih osobina u pričama i povećanju broja osoba koje su izvršile samoubistvo u sedmici nakon objavljivanja tih tekstova.
Među faktorima za koje su istraživači otkrili da bi mogli biti uzrok povećanja broja samoubistava jesu: spominjanje metoda samoubistva u naslovu, da najveću smrtnost imaju samoubistva vatrenim oružjem, navođenje teških detalja o samoubilačkom činu, te izjave da se samoubistvo činilo kao nešto neizbježno.
Schaffer i njegove kolege istraživači nadaju se da će proučavanje ovog fenomena na naučni način ubijediti što veći broj novinara da opreznije rade priče o samoubistvu.