Naime, cijena respiratora se čini preuveličanom s obzirom da se radi o manje kvalitetnim, mobilnim respiratorima koji se rijetko koriste.
Cijeli slučaj sada istražuje Tužilaštvo KS, a svaki dan se pojavljuje nekoliko novih informacija.
Televizija N1 je tako nedavno objavila da se na paketima u kojima su upakovani nabavljeni respiratori nalazi naziv crvke iz Irske.
Radi se o crkvi The Black Church s adresom St. Mary’s Place u glavnom gradu Irske – Dublinu.
Kako Raport saznaje iz pouzdanih i dobro obavijštenih izvora, respiratori koji su stigli iz Kine prvobitno su trebali završiti u Irskoj.
Radi se o donaciji koju je platila upravo crkva The Black Church za potrebe bolnica u Dublinu.
Međutim, kada su irski stručnjaci pregledali dokumentaciju i prospkete spornih respiratora, vlasti su odlučile vratiti i poništiti nabavku. Roba je vraćana u Kinu.
Nakon toga, stigli su u BiH.
Stručnjaci su i ranije upozoravali na to da ovi respiratori koji su nabavljeni nisu adekvatni. Jedan od njih bio je Almir Badnjević, direktor Verlaba. On je rekao da su ti respiratori koriste u kolima hitne pomoći a ne u odjeljenjima intenzivne njege. Također je istakao da su zabranjeni u SAD, jer nemaju odobrenje FDA (Agencija za kontrolu hrane i lijekova).
Da se ovakvi resporatori rijetko koriste kazao je i Igor Kurjak, direktor firme Sono Medical. On je istakao da nikada nije radio s ovakvim respiratorima.