Federalno zastupnica Jasmina Bišćević Tokić na jednoj od sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, na zastupničkom satu, pitala je Agenciju za državnu službu FBiH koji rukovodioci u federalnim institucijama su ispunili uvjete za penziju, a nisu penzionisani te i dalje uživaju sve privilegije, a što je nezakonito.
Primaju plaće i ostale naknade
- Koji rukovodioci federalnih organa uprave su trebali otići u penziju, a nisu penzionisani. I koji su razlozi zašto nisu penzionisani s obzirom na to da ovi rukovodioci federalnih organa uprave još primaju plaće i ostale naknade iz budžeta, što je nezakonito. Navedite razloge zbog kojih nisu razriješeni svojih dužnosti, a ispunjavaju uvjete za odlazak u penziju - zatražila je Bišćević Tokić.
Iz Agencije su odgovorili nakon što su elaborirali uredbu, govorili o registru, da ne mogu dati odgovor na pitanje zašto određeni državni službenici nisu penzionisani.
Naveli su najprije kako je "uredbom o sadržaju i načinu vođenja registra zaposlenih u organima državne službe FBiH propisano da se uredbom uređuje sadržaj i način vođenja podataka, kao i zaštita dostupnosti tih podataka koji se vode u Registru zaposlenih u organima državne službe FBiH, kantona, grada i opće te drugim organima i službama. "
Za postupak razrješenja zadužen rukovodilac
- Uvidom u u Registar zaposlenih u organima državne službe u FBiH utvrđeno je da na dan pripreme odgovora na zastupničko pitanje troje rukovodilaca federalnih organa uprave koji imaju status rukovodećih državnih službenika ima navršene zakonske godine i to:
Ana Vuković, direktorica Gender centra Federacije BiH, Davorin Korać, direktor Službe za zajedničke poslove organa i tijela FBiH, i Željko Silađi, direktor Ureda Vlade Federacije BiH za zakonodavstvo i usklađenost s propisima Evropske unije - naveli su iz Agencije.
Dodaju kako je prestanak radnog odnosa državnog službenika propisan u članu 51. Zakona o državnoj službi u FBiH, a istim članom je propisan i prestanak radnog odnosa ispunjavanjem zakonskih godina života, odnosno, navršenjem 40 godina penzijskog staža.
- Prema članu 52. Zakona o državnoj službi u FBiH potupak za prestanak radnog odnosa državnog službenika razrješava rukovodilac organa državne službe prema prethodno pribavljenom mišljenju Agencije, sa izuzetkom člana 51. ovog zakona na osnovu kojeg organ državne službe podnosi zahtjev Agenciji za davanje mišljenja o ispunjavanju uvjeta za prestanak radnog odnosa državnom službeniku, a uz koji dostavlja Agenciji izvod iz matične evidencije FZ PIO za konkretnog državnog službenika te nakon pribavljenog mišljenja Agencije donosi rješenje, odnosno, razrješava državnog službenika - pojašnjavaju iz Agencije.
Prestanak radnog odnosa samo po sebi ne znači penzionisanje
U članu 17. Poslovnika Vlade Federacije BiH propisane su nadležnosti Komisije za administrativna pitanja, koja, izmedu ostalog, priprema prijedloge rješenja o imenovanju, odnosno, postavljenju rukovodećih državnih službenika federalnih organa uprave i drugih tijela federalne uprave, kao i stručnih i drugih službi i tijela, koje po zakonu imenuje ili postavlja Vlada, nakon procedure provedene u skladu sa zakonom. Zatim, donosi rješenja o plaćama i drugim materijalnim pravima koja nemaju karakter plaće za rukovodeće državne službenike koje imenuje i postavlja Vlada, kao i druga rješenja kojim se odlučuje o pravima iz radnog odnosa u skladu sa zakonom i drugim propisima.
- Prestanak radnog odnosa, odnosno razrješenje samo po sebi ne znači i penzionisanje, budući da je to lično pravo koje se ostvaruje u skladu sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju nakon prestanka radnog odnosa. lmajući u vidu sve navedeno, Agencija nema utjecaja na ostvarivanje spomenutog prava, niti o njemu vodi službenu evidenciju, te ne može dati odgovor na pitanje zašto određeni državni službenici nisu penzionisani - naveli su iz Agencije.