Zašto je uhapšen Enver Bijedić: Posao od 5,5 miliona KM firmi bez ljudi i resursa

bijedic
Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik stranke Socijaldemokrati BiH Enver Bijedić uhapšen je jutros u akciji Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Razlog je privredni kriminal težak 5,5 miliona KM.


Kako nezvanično saznajemo, hapšenja su izvršena zbog privrednog kriminala, a u fokusu istražitelja je tender koji je Rudnik soli Tuzla 12. februara dodijelio firmi "Mining & Drilling".
Kako je tada rečeno, riječ je o ugovoru za bušenje i opremanje usmjerenih istražno-eksploatacionih bušotina u vrijednosti od 5,5 miliona maraka.

Ugovor su u petak potpisali Aziz Čačković, v. d. direktora Rudnika soli Tuzla, i Dženan Mujkić, prokurist u firmi "Mining & Drilling" iz Gračanice.

Iako je tada ova komapnija predstavljena kao veoma iskusna i s dobrim referencama, istražiteljima je zapalo za oko da je firma osnovana tek 2018.

Osim toga, u 2019. - posljednjoj godini za koju postoje zvanični podaci o poslovanju privrednih društava u FBiH, ova kompanija imala je samo jednog prijavljenog zaposlenika. Iste godine ostvarila je ukupne prihode od oko 220 hiljada maraka.

Stoga se postavlja pitanje kako je takva firma zadovoljila uvjete da dobije tako veliki tender.

Prema nezvaničnim informacijama, pored Bijedića akcijom su, između ostalih, obuhvaćeni Dženan i Atif Mujkić iz kompanije "Mining & Drilling".

Prema podacima iz sudskog registra, Atif Mujkić je suvlasnik ove kompanije, a Dženan Mujkić je, kako smo i naveli, prokurist.

Kada je riječ o Rudniku soli Tuzla, ovo preduzeće je u većinski državnom vlasništvu, tačnije 72,6 posto dionica je u vlasništvu Vlade Tuzlanskog kantona. Ostale dionice su u vlasništvu privatnih investitora.

Akcijom SIPA-e obuhvaćeni su Aziz Čačković, aktuelni direktor rudnika, zatim zaposlenici preduzeća Amir Tursunović i Amir Sušić.

Direktor Rudnika Aziz Čačković je član Predsjedništva Bijedićeve stranke Socijaldemokrati BiH. Očito je to veza s Bijedićem.

Iz Tužilaštva TK kazali su da po nalogu ovog tužilaštva i naredbi Općinskog suda Tuzla pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) danas obavljaju pretrese na više lokacija u Tuzli, Gračanici i Živinicama.

"Radi se o predmetu kojem je prethodila višemjesečna istraga Tužilaštva TK, a odnosi se na nezakonitosti prilikom namještanja višemilionskog tendera za firmu iz Gračanice za izvođenje istražno-eksploatacionih bušotina na prostoru ležišta kamene soli Tetima u sklopu Rudnika soli Tuzla, prilikom čega su više puta poništeni tenderi kako bi se pogodovalo ovoj firmi, što je okončano zaključivanjem ugovora s ovom firmom koja nema ni ljudske ni materijalne resurse za izvođenje ovih radova", stoji u saopćenju.

Šest osoba je osumnjičeno da su počinile krivično djelo udruživanja radi činjenja krivičnih djela u sticaju s krivičnim djelom primanja nagrade ili drugih oblika koristi radi trgovine utjecajem, a u slučaju odgovornih osoba iz Rudnika soli Tuzla i krivično djelo zloupotrebe položaja i ovlasti.