Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo jasno je poručilo da su održavanje i sanacija fasada primarna odgovornost etažnih vlasnika, a ne Grada Sarajeva. U dopisu upućenom Gradskom vijeću, Ministarstvo je naglasilo da zakon propisuje obavezu etažnih vlasnika da održavaju zajedničke dijelove zgrada, uključujući fasade, te da su oni dužni osigurati potrebna sredstva za sanaciju.
– Etažni vlasnici snose troškove održavanja i poboljšanja zajedničkih dijelova zgrada, a ne Grad Sarajevo ili Kanton Sarajevo. Sredstva iz budžeta mogu se planirati samo za sufinansiranje u skladu s programima sanacije, ali ne kao preuzimanje pune finansijske obaveze od strane javnih institucija – navodi se u odgovoru Ministarstva piše Avaz.
Pitanje zakonitosti
Ovaj stav otvara pitanje zakonitosti ranijih ulaganja Grada Sarajeva u sanaciju fasada privatnih zgrada, jer su budžetska sredstva trošena na objekte koji nisu u vlasništvu Grada, već etažnih vlasnika. Upravitelji zgrada dužni su evidentirati stanje i predložiti sanaciju, ali zakonski teret finansiranja ne može biti prebačen na Grad.
Praksa finansiranja kompletnih sanacija fasada iz budžeta Grada Sarajeva sada se može dovesti u pitanje, budući da zakon jasno propisuje da je to obaveza etažnih vlasnika. Postavlja se i pitanje kako su takva ulaganja opravdavana i da li su bila u skladu sa zakonskim procedurama o upravljanju javnim sredstvima.
Ostaje da se vidi hoće li nadležni organi ispitati praksu Benjamine Karić i da li će Grad Sarajevo promijeniti način finansiranja ovakvih projekata u budućnosti, kako bi se poštovao princip zakonite upotrebe budžetskih sredstava.
Podsjetimo, Karić je u svom mandatu gradonačelnice novcem poreskih obveznika obnavljala objekte u privatnom vlasništvu
Obnova vlastite fasade
Eklatantan je primjer obnova fasade na adresi Titova 29. Ta zgrada u vlasništvu je “Sarajevo-osiguranja“, većinski privatnog osiguravajućeg društva. Dakle, novcem građana saniran je objekt jedne privatne kompanije s višemilionskim prihodima. Lijep poklon od gradonačelnice Karić.
Još gori je slučaj sa zgradom u susjedstvu, u Titovoj 19. Zgrada u kojoj će Karić kupiti stan nije čak bila ni na popisu koji je dostavljen gradu od strane Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturno-historijskog naslijeđa. Naime, ovu lokaciju je na popis zgrada za obnovu tokom gradonačelničkog mandata Karić naknadno dodala. Obnova fasade u kojoj živi Karić građane je koštala čak 113.000 KM.Kontradiktorna Karić
– Da razjasnimo jednom zauvijek – održavanje fasada nije posao pojedinca na javnoj funkciji, već zakonska obaveza upravitelja i vlasnika stanova. Kao gradonačelnica, svjesna značaja kulturno-historijskog naslijeđa Sarajeva, uradila sam sve što je bilo moguće u okviru budžeta koji smo imali, ali nisam bila u mogućnosti da riješim sve probleme odjednom – ovo je prije nekoliko dana poručila Karić nakon optužbi stanara zbog obrušavanja fasade u ulici Ferhadije.
No, ova objava načelnice Općine Novo Sarajeva istovremeno je i kontradiktorna. Naime, ako je održavanje fasade, kako je sama utvrdila, posao upravitelja i vlasnika stanova, zbog čega se onda novac građana trošio na obnavljanje fasada zgrada, posebno onih privatnih.