Prezentacije su namijenjene pčelarima, ljubiteljima prirode, poljoprivrednicima, učenicima, uposlenima u organima uprave službi za poljoprivredu i ostalim licima koji svoj trenutni ili budući posao pronalaze u uzgoju kestena.
Tema prezentacija je uzgoj kestena, značaj jednog od osnovnih proizvoda za ovaj dio Unsko-sanskog kantona - kestenovog meda, jedinog brendiranog proizvoda te analiza polenovog zrna kao jedan od načina indentifikacije meda.
Kestenove šume predstavljaju jedinstven i bogat prirodni resurs Unsko-sanskog kantona. Imaju višestruki okolišni, ali i ekonomski značaj jer se stablo kestena može koristiti u drvnoj industriji, cvijet kestena za razvoj pčelarstva te proizvod kestena za preradu i finalizaciju proizvoda. Zbog svoje specifičnosti prostiru se na određenim lokalitetima koji su ugroženi uslijed pojave bolesti kestenove ose šiškarice koja se u posljednje dvije godine iz susjedne Hrvatske intenzivno proširila na ovaj kanton. To je bolest koja se brzo širi što za posljedicu ima smanjenje prinosa i širenje drugih bolesti kestena što trajno može uzrokovati izumiranja određenih staništa kestena.
Cilj projekta je povećati zaštitu i upravljanje rizikom kestenovih šuma u prekograničnom području navedenih zemalja.
Prezentacije će voditi predavači sa iskustvom u praski i primjeni znanja: dipl. ing. polj. Bekir Dolić, fitoterapeut i apiterapeut Šefik Rošić, prof. Sulejman Alijagić, dipl. ing. Adijana Jaganjac-Mehadžić.
Edukacija će se održati u sljedeća tri grada:
Bužim, 11.12.2019., 10 sati u Sali JU "Centar za kulturu, sport i informisanje;
Velika Kladuša, 14.12.2019., 10 sati u Sali Vijećnice;
Cazin, 14.12.2019., 14 sati, u Sali JU "Kulturni centar".
Ovaj je projekt započeo 01.07.2019. i završava 31.12.2019., a ukupna vrijednost mu je 589.558 eura.