Zakonske izmjene povećavaju davanja poreza, preduzetnici u neizvjesnosti

.
Nove financijske obaveze za male preduzetnike u Republici Srpskoj

 

Od početka ove godine, mali preduzetnici u Republici Srpskoj suočeni su sa povećanim finansijskim teretima nakon što su stupile na snagu izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima, piše infobijeljina.

Cilj ovih izmjena je povećanje prihoda u državni budžet, a odnose se na sve preduzetnike, bez obzira da li obavljaju svoju djelatnost kao primarno ili dodatno zanimanje.

S promjenama zakona, preduzetnici će od januara morati izdvajati veće iznose za doprinose, a neki će se suočiti i sa povećanjem poreza. Novi zakonski okvir podiže maksimalni godišnji prihod za male preduzetnike sa 50.000 KM na 100.000 KM, uključujući prihode povezanih lica.

Povezana lica, prema zakonu, obuhvataju bračne i vanbračne partnere, djecu, roditelje, kao i braću i sestre koji žive u istom domaćinstvu sa preduzetnikom. Minimalni godišnji porez koji mali preduzetnici moraju platiti udvostručen je – sa 600 KM na 1.200 KM.

Izuzetak od ovog pravila su najmanji preduzetnici čiji prihodi ne prelaze 50.000 KM godišnje; oni će nastaviti plaćati 600 KM godišnje. Također, svi preduzetnici će morati nabaviti i održavati fiskalne kase.

Neki profesionalci poput veterinara, turističkih vodiča, inženjera, i drugih, sada se ne mogu kvalificirati za status malog preduzetnika i podliježu oporezivanju od 10% na dobit.

Ove izmjene su već dovele do toga da neki preduzetnici odjavljuju svoju djelatnost, dok drugi čekaju na detaljnije smjernice i podzakonske akte koje treba da razjasne nove odredbe. Mali preduzetnici su imali priliku dati svoje prijedloge na pet nacrta pravilnika koje je pripremilo Ministarstvo privrede i preduzetništva, obuhvaćajući različite aspekte preduzetničke djelatnosti.

“Kada sam pokrenuo samostalnu preduzetničku djelatnost kao mali preduzetnik u stambenom prostoru, mogao sam da navedem da ću se baviti sa mnogo djelatnosti, s tim da jednu navedem kao pretežnu od koje ću najviše zarađivati. Ima mnogo otvorenih pitanja. Da li se preregistrovati, izbrisati neke djelatnosti ili ih ostaviti? Zakon to ne definiše, a u Poreskoj upravi još ne znaju kako će tumačiti. Nezvanično, kako te službenik prilikom provjere zahtjeva za malog preduzetnika procjeni , tako će i odrediti status. Ali, razlika u stopi poreza dva i 10% nije mala.”, kaže Srđan D. iz Banja Luke koji je prije godinu dana registrovao samostalnu djelatnost kao mali preduzetnik.