Od Drvne industrije „Sanica“ u Ključu, bihaćkog „Kombiteksa“ do „Amrateksa“ u Bosanskoj Krupi, 500 radnika iz 8 poduzeća, nakon provedenih stečajnih postupaka, ostalo je u svojevrsnom vakumu, bez ostvarenih prava iz radnog odnosa.
Navodimo jedan od brojnih primjera – Bahri Mustafić od 22 godine rada u „Amrateksu“ nije uplaćen staž od skoro 7 godina kao ni potraživanje na osnovu plata u iznosu od 11.000 maraka. Obaveze nisu izvršene ni nakon prodaje poduzeća, za što direktno optužuju stečajnog upravnika.
Mišljenje radnika da su postupci stečaja vođeni na nezakonit način, dijeli i premijer USK Husein Rošić koji smatra da u takvim slučajevima postoji krivična odgovornost, jer su stečajni postupci okončani, imovina preduzeća prodana, a niti jedna marka nije uplaćena na osnovu radničkih potraživanja.
Potrebna sredstva u iznosu od 650.000 maraka obezbijediće federalna Služba za zapošljavanje i Vlada USK koja za ovu namjenu treba osigurati dio od 200.000 maraka. S tim razlogom nužno je održavanje vanredne sjednice Skupštine USK, kako bi se ispoštovala procedura u izradi kratkog rebalansa. Članovi kolegija jednoglasno su usvojili prijedlog da se sjednica održi u naredni ponedjeljak 18. juna. A radnici, oni nakon 10 godina čekanja više su nego oprezni.