Delegati u Domu naroda državnog parlamenta Denis Bećirović, Zlatko Miletić, Amir Fazlić, Munib Jusufović i Asim Sarajlić podnijeli su prošle sedmice predsjedavajućem i zamjenicima predsjedavajućeg tog doma Draganu Čoviću, Nikoli Špirići i Bakiru Izetbegoviću zahtjev za sazivanje hitne sjednice Doma naroda.
Potpisnici zahtjeva traže da se kao prva tačka dnevnog reda razmatra “Informacija Kolegija Doma naroda PSBiH o razlozima blokade rada najvišeg zakonodavnog organa države Bosne i Hercegovine, s posebnim osvrtom na obrazloženje pravnog osnova blokiranja rada ovog državnog organa vlasti“.
Delegat Denis Bećirović je na konferenciji za medije prošle sedmice kazao da Dejtonski mirovni sporazum nijednim svojim aneksom ne dozvoljava blokiranje Parlamentarne skupštine BiH.
Dodao je i da Ustav BiH nema ni jednu odredbu koja govori o blokadi PSBiH, “dakle takvo dopuštenje ne postoji“.
Podsjetio je da Poslovnik i Doma naroda i Predstavničkog doma jasno propisuje da se sjednice moraju održavati najmanje jednom mjesečno.
Bećirović je konstatirao da je “na sceni svjevrsno kreiranje kvaziparlamentarizma“.
Ovo što mi imamo trenutno na sceni je antiproceduralnost, antiustavnost i antizakonitost – istaknuo je tada Bećirović.
To je, smatra on, nedopustivo i mora se prekinuti.
Milorad Dodik i njegova organizirana grupa ne mogu se više zaustaviti saopćenjima, izrazima zabrinutosti, popuštanjima i truhlim kompromisima. Vrijeme je za odlučnu i konkretnu akciju jer su u državi Bosni i Hercegovini i regionu najozbiljnije ugroženi mir i sigurnost – naveo je, između ostalog, Bećirović.
Podsjećanja radi, posljednja sjednica Doma naroda državnog parlamenta održana je početkom jula.
Nakon toga su predstavnici iz RS-a u institucijama BiH odlučili da ne učestvuju u radu državnih institucija zbog odluke bivšeg visokog predstavnika Valentina Inzka o dopuni Krivičnog zakona BiH kojom se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida, donesene 23. jula ove godine.
Dom naroda PSBiH sastoji se od 15 delegata – po pet delegata u klubovima bošnjačkog, hrvatskog i srpskog naroda, a prema odredbama Poslovnika o radu tog doma kvorum čini devet delegata, uz uslov da su prisutna najmanje tri bošnjačka, tri hrvatska i tri srpska delegata.