Dodatna sredstva
Ujić je jučer učestvovao na sastanku predstavnika resornih ministarstava u Vijeću ministara s visokom delegacijom Njemačke koju je predvodio državni sekretar saveznog ministarstva unutrašnjih poslova Njemačke Stefan Majer (Stephan Mayer), prenosi Avaz.ba.
- Napomenuli smo da smo cijelu godinu privremeno finansirani te da nismo imali dodatna sredstva, ni od Evropske komisije ni od BiH. Popunjenost Granične policije i Službe za poslove sa strancima je oko 75 posto. Rekao sam da konačno trebamo razgovarati o uzroku, a ne posljedicama. Jer, BiH nije država koja bi mogla primiti veći broj ilegalnih migranata, da se mi brinemo o njima - kaže Ujić.
Ističe da uvijek prijeti veća opasnost kada je u pitanju značajniji priliv migranata.
- Drago mi je što je visoka delegacija Njemačke rekla da je uzrok u Turskoj i Grčkoj. To je uzrok za Evropu. Migranti koriste BiH kao tranzitno područje. A za BiH je uzrok granica, sve drugo su posljedice. Mi se bavimo posljedicama, prihvatnim centrima - ističe Ujić.
Razni scenariji
On upozorava da je Granična policija Hrvatske svakim danom sve jača i da se na granicu raspoređuje vojska.
- Sve teže će biti izaći iz BiH. Bojim se da ne doživimo scenarij prema kojem bi nam ostao jedan broj ilegalnih migranata, a da s humanitarnog aspekta nećemo moći tome odgovoriti. Sa sigurnosnog aspekta mogu reći da smo uspjeli. Osim prekršaja, krađa, međusobnih tuča, nismo imali krivična djela koja bi dovela javnost do većeg uznemirenja – ističe Ujić.
Četiri nivoa vlasti
- RS je odlučila da neće dozvoliti stvaranje prihvatnih centara. Imamo problem i u FBiH, gdje su dvije neperspektivne kasarne dodijeljene Ministarstvu sigurnosti. Ali, sad je u Tuzli donesena odluka da ne žele prihvatni centar. I druge sredine su se slično očitovale. Migracije su nadležnost države, ali teško je raditi ako nemate složna sva četiri nivoa vlasti – kaže Ujić.