Udruženje je sredinom marta iniciralo Vladi i Parlamentu FBiH usvajanje zakona čiji su ciljevi rasterećenje privrede i poboljšanje poslovnog ambijenta u FBiH i BiH.
Prema najavi Udruženja, među tim inicijativama je pet zakona o izmjenama i dopunama zakona koje su Vladi i Parlamentu FBiH dostavljene sredinom 2018., a odnose se na zakone o zdravstvenom osiguranju, o fiskalnim sistemima, o cestovnom prometu, privatizaciji preduzeća, profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljvaju i zapošljavanju osoba s invaliditetom. Predloženo je razmatranje tih akata po skraćenom postpuku.
Udruženje poslodavaca FBiH pripremilo je još 20 tekstova zakona među kojima su novi tekstovi zakona o finansijskom poslovanju, registraciji privrednih društava, stečaju, zaštiti na radu, štrajku, mirnom rješavanju sporova, posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, porezu na dohodak sa analizom, doprinosima sa analizom, računovodstvu i reviziji, federalnim administrativnim taksama i Tarifi federalnih administrativnih taksi te o Ekonomsko-socijalnom vijeću (ESV) FBiH, prenosi USN.
Također su pripremljene izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju, Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba s invaliditetom, Zakona o privrednim društvima, Zakona o fiskalnim sistemima, Zakona o porezu na dobit, Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zakona o naftnim derivatima te Zakona o sudskim taksama u postupku pred Vrhovnim sudom FBiH.
Nakon tematske sjednice, trebalo bi da bude održana druga redovna sjednica u aktuelnom mandatu Zastupničkog doma.
Osim Prijedloga zakona o zaštiti okoliša, na predloženom dnevnom redu su dvije odluke o prihvatanju zaduženja po ugovorima o zajmu između Bosne i Hercegovine i Evropske banke za obnovu i razvoj. Prva odluka odnosi se na realizaciju Projekta poboljšanja energetske efikasnosti u Kantonalnoj bonici u Zenici, a druga na realizaciju Projekta Koridor 5-C – Dio 3.
Među ostalim najavljenim tačkama dnevnog reda su izvještaji o radu Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova i informacije o stanju sigurnosti u FBiH za 2015., 2016., 2017. godinu, kao i za prvih šest mjeseci 2018.
Podsjetimo, zastupnik u ovom Parlamentu, Hamdija Abdić je podnio inicijativu za hitnu sjednicu na kojoj bi se raspravljalo o migrantskoj krizi, ali danas ni na jednoj od dvije sjednice nije planirana rasprava o ovom problemu. Za razliku od Parlamenta FBiH, Parlament BiH je podržao inicijativu stranaka SDP, NS, SBB i A-SDAza održavanje takve sjednice.
Naime, Predstavnički dom Parlamenta BiH u četvrtak će održati hitnu sjednicu zbog eskalacije migrantske krize .Tim je prihvaćen zahtjev koji je pokrenut od strane Grada Bihaća, a podržan od strane poslanika stranaka A SDA, NS, SBB i SDP u Parlamentu BiH koji su inicirali ovu sjednicu zbog složene situacije na području USK.