Prošle je sedmice region potresao stravičan snimak maloljetničkog nasilja u Srbiji. Riječ je o djevojčicama od 14 i 15 godina iz srednje škole u Barajevu koje su snimljene dok napadaju treću, prenosi Hayat.ba.
Zapušteni programi
Nažalost, svjedoci smo takvih slučajeva i u našoj zemlji. Prema posljednjem istraživanju Udruženja za razvoj društva KAP iz Sarajeva, više od 33 posto školaraca u Federaciji BiH priznalo je da je doživjelo neku vrstu nasilja, verbalno, fizičko ili cyber.
Mićo Letić , inspektor MUP-a KS u penziji, napominje da su u BiH zapušteni programi prevencije koji bi trebali reducirati međuvršnjačko nasilje. Posljedice toga su da mladi postaju sve bezobzirniji.
– U razgovoru s roditeljima saznao sam da u školama ima puno međuvršnjačkog nasilja, ali uprave škola takve situacije guraju pod tepih. Veoma malo slučajeva izađe u javnost. Kada nasilnik vidi da niko ne reaguje, nema kazni, ni prevencije, postaje suroviji i bezobzirniji – smatra Letić.
Odgoj i obrazovanje
S druge strane, problem je i što se žrtve nasilja i boje i stide govoriti kroz šta prolaze.
Profesor Jusuf Žiga s Fakulteta političkih nauka u Sarajevu ističe da prolazimo socijalnu, političku i etičku krizu.
– Mora se, prije svega, krenuti od značaja odgoja, a ne samo obrazovanja. Ako se ne izađe iz ovakve situacije, mladi će imati ozbiljne probleme u predstojećem vremenu – istakao je Žiga.
Psiholog Čedomir Novaković ističe da se najveći broj djece ponaša onako kako ga nauče roditelji, skrbnici ili odgajatelji.
Rezali kosu učenici u Tuzli
Učenicu Hemijske škole u Tuzli u novembru 2013. pretkule su i psihički maltretirale kolegice.
Dok je jedan učenik sve snimao, djevojčici su makazama rezale kosu te je udarale rukama i nogama. Sličan slučaj dogodio se i prije dvije godine u Cazinu.
Na YouTubeu 2017. se pojavio snimak tuče srednjoškolaca ispred Rudarske škole u Tuzli, prenosi Avaz.ba.
U Doboju je prošle godine dogovoren obračun dvije srednjoškolke. Tuču su posmatrali ostali učenici, a niko se u žestoki sukob nije htio umiješati.