Kada je u pitanju akciza na duhan i duhanske proizvode, ona se svake godine povećava, kako bi dostigla propisanu akcizu, tj. u konačnici maloprodajnu cijenu jedne kutije cigareta, kako je to i EU. Razlozi su uglavnom preventivne prirode, jer se visokom cijenom želi smanjiti potrošnja i upotreba duhanskih proizvoda, zbog štetnosti istih po zdravlje. Sa druge strane, država time ubire značajna finansijska sredstva, kojima bi uz preventivnu svrhu, mogla unaprijediti dodatno i zdravstveni sistem u cjelini. Prema posljednjim izmjenama, uveden je moratorij na tri godine za godišnje povećanje akciza na duhan i duhanske proizvode.
U narednoj tabeli su prikazani podaci o prikupljenim akcizama na duhan i duhanske proizvode od 2009. godine. Prema ovim podacima, prikupljeno je više od 6.4 milijarde KM samo po osnovu ovih akciza.
Činjenica je da, ne ulazeći u visinu akcize, kao ekonomskog problema, 840 miliona KM, koliko je prikupljeno u 2017. godini, nije vraćeno u zdravstveni sistem, već je upotrebljeno za finansiranje raznih budžetskih rashoda. Značajna finansijska sredstva se prikupe i po osnovu akcize na alkoholna pića, što čini iznos približan 1 milijardi KM, samo po osnovu duhana i alkohola. Planskim usmjeravanjem sredstava, što bi i trebala biti primarna svrha, zdravstveni sektor u cijeloj državi bi dobio značajni i dodatni izvor finansijskih sredstava, za unapređenje dijagnostike, uslova rada, ali i finansiranje lijećenja teških bolesti kroz poseban fond.
„ Ova Inicijativaje proizvod Stručnog savjeta za zdravstvo pri Nezavisnom bloku na čelu sa dr. Kemalom Dizdarevićem, i uputili smo je u parlamentarnu proceduru prošle sedmice jer smatramo da je krajnje vrijeme da se uvede praksa u kojoj bi se omogućilo namjensko usmjeravanje od 5%, ukupnog prikupljenog godišnjeg iznosa po osnovu akciza na duhan i duhanske proizvode, prema Fondu solidarnosti FBiH, Fondu solidarnosti RS te ekvivalentno nadležnoj instituciji u Brčko Distriktu sa izričito ekvivalentnom namjenom onoj koju ima Fond solidarnosti FBiH i RS, prema metodologiji raspodjele na osnovu krajnje potrošnje, u svrhu da se unaprijedi zdravstveni sistem u cjelini u BiH i pomogne teško oboljelim osobama.Nije razumno da se godišnje prikupi oko jedne milijarde KM, po osnovu akciza na duhan i pića, a da se ništa od tog iznosa namjenski ne vraća u zdravstveni sistem, a to bi trebala biti primarno funkcija akciza, već se usmjerava nenamjenski za plate administracije, kupovinu automobila ili službena putovanja.
Oboljeli građani moraju imati jednak pristup zdravstvenoj zaštiti i ne čekati mjesecima na preglede i općenitu zdravstvenu pomoć a to se primarno osjeti u slučajevima teških oboljenja gdje su ljudi prepušteni milosti humanitarnih akcija i skupljanja novca za potrebe liječenja, umjesto da država omogući aparat za pomoć i subvenciju troškova takvih liječenja. „ – izjavio je Salko Sokolović, predsjedavajući Kluba poslanika Nezavisni blok u Parlamentu BiH.
“ Činjenica, da je nevjerovatnihnekolikomilijardi KM skupljenoodakcizanaduhan u proteklihdesetakgodinai da je tajnovacfaktičkiuzetizdžepovagrađanaibez njihovogodobrenjapreliven u održavanje stare političkeklase, oličene u etnonacionalnimoligarhijamakojevladajuparazitirajući, trebabitidovoljanpodsticajzasmislenuakcijuotporaistvaranjeuslova da se takveokolnostipromijene a nosiociparazitskevlastiuklone. Tikojisunamskoro pa neprimijetnootelimilijarde se liječe u inostranstvukoristećijavnefondovekaoizvorfinansiranjaštoobjašnjavazaštonisuspremninovaculožiti u zdravstvenisistem. Jakozdravstvoimpliciraikvalitetneliječnikeizdravstveneradnike. Miželimo da se našnovac od akcizanaduhandjelimičnousmjeri u zdravstvenisistemnatransparentannačin, jer je to dobra osnovazapodizanjekvalitetazdravstvenihusluga." – izjavio je dr. Kemal Dizdarević, članPredsjedništvaNezavisnogbloka.
(Press služba Nezavisnog bloka)