Vojin Mijatović pohvalno o minimalnoj plati, a poslodavci vrlo nezadovoljni: Večeras vanredna sjednica

F

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je ranije danas donijela odluku o rastu minimalne plate sa 620 na 1.000 KM. Resorni ministar Vojin Mijatović (SDP) se pohvalio ovom odlukom, ali moguće su značajno negativne posljedice ove odluke.

Naime, entitetski ministar razvoja, poduzetništva i obrta Mijatović je obećao podršku privrednicima te je spomenutu odluku ocijenio kao "najpravičnijom u posljednjih 15 godina".

"Kada zbrojimo minimalnu platu od 1.000 KM plus topli obrok, prijevoz i druge neoporezive naknade, minimalna primanja u FBiH će biti i veća od najavljivanih 1.200 KM. Vlada će za koji dan usvojiti budžet za 2025., u kojem će biti subvencije za doprinose za kategorije obrtnika, malih i srednjih preduzeća, kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena usljed povećanja minimalne plate i primanja", najavio je Mijatović.

Odlukom o povećanju minimalne plate nameće se nekoliko pitanja, a odgovore od njih pokušali smo dobiti upravo od Mijatovića, ali do objave teksta nije odgovorio na naš poziv.

Podsjećamo, vlast i privrednici su bili saglasni da je ključni uslov za povećanje minimalne plate fiskalno rasteretiti privredu, i to prije samog povećanja minimalne plate. To se nije dogodilo i nije poznato da li će se dogoditi. S druge strane, Mijatović nije precizirao kako će pomoći privrednicima.

Osim toga, premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP) je nedavno najavio da će se do kraja ove godine usvojiti uredba kojom će se regulirati minimalna primanja radnika. No, uredba, za koju je Nikšić svojevremeno govorio da nije tajna, već povjerljiva, nije usvojena.

Nadalje, s obzirom na finansijske izazove, pitanje je da li će entitetska vlada imati dovoljno novca za isplatu socijalnih davanja, među kojima su i penzije, jer bi povećanje minimalne plate trebalo značiti i povećanje mnogih socijalnih naknada.

Kako saznaje Klix.ba, poslodavci su vrlo nezadovoljni zbog današnje odluke Vlade FBiH. Za večeras je zakazana vanredna sjednica Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH. Poslodavci bi se nakon toga trebali javno očitovati o povećanju minimalne plate, koji bi mogao značiti i otkaze ako izostane odgovarajuća reakcija vlasti.