Zeid Rad el-Husein izjavio je za BBC da bi dobitnica Nobelove nagrade za mir trebala razmotriti da radije bude vraćena u kućni pritvor nego da opravdava akcije vojske.
U novom izvještaju UN-a navodi se da mijanmarska vojska treba biti istražena zbog genocida.
Mijanmar je odbacio taj izvještaj kao jednostran.
Vojska te zemlje s budističkom većinom - koja je optuživana za sistematsko etničko čišćenje - ranije je negirala da je učinila bilo šta nezakonito.
Izvještaj UN-a, objavljen u ponedjeljak, krivi Su Ći, dugogodišnju čelnicu prodemokratskog pokreta, što nije uspjela spriječiti nasilje.
- Ona je bila u poziciji da učini nešto - izjavio je Husein u intervjuu s novinarkom BBC-ja Imodžen Folks (Imogen Foulkes).
Tvrdi i je trebala šutjeti ili podnijeti ostavku.
- Nije bilo potrebe da postane portparol burmanske vojske. Nije morala govoriti te stvari koje su bile vrh ledenog brijega u kampanji dezinformacija. To su bile izmišljotine - kazao je.
- Ona je mogla izjaviti kako je spremna ostati nominalna čelnica zemlje, ali ne pod tim uvjetima. Mogla je reći "puno vam hvala, ali ja ću podnijeti ostavku, vratit ću se u kućni pritvor, ali ja ne mogu biti saučesnica u tim kršenjima ljudskih prava'' - izjavio je Husein.
Između 1989. i 2010. Su Ći je provela oko 16 godina u kućnom pritvoru u vrijeme vojne vlade.
Nobelov komitet objavio je u srijedu da se Su Ći ne može oduzeti Nobelova nagrada za mir koju je dobila 1991. godine.