Višković ima kuće, stan, poslovni prostor i zemljište u BiH i ilegalnu kuću u Beogradu

Radovan Višković
Premijer RS-a Radovan Višković ima: stan, poslovni prostor, dvije kuće i 60 duluma zemljišta u BiH, a u Srbiji kuću izgrađenu bez dozvole. Viškovićev imovinski profil sa najznačajnijim biografskim podacima je objavljen u CIN-ovoj bazi „Imovina političara“

 

Radovan Višković, premijer Republike Srpske (RS) iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), ima stan, dvije kuće i 60 duluma zemljišta u rodnim Milićima. Vlasnik je i kuće u beogradskom naselju Ledine koje se nalazi na obodu glavnog grada Srbije. U imovinskom kartonu iz 2018. godine prijavio je da u RS-u ima i poslovni prostor, piše Centar za istraživačko novinarstvo.

On je na čelu Vlade RS-a od 2018. godine i od tada Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIKBiH) nije predavao imovinske kartone. Imenovani funkcioneri nemaju obavezu to raditi.

U posljednje vrijeme Višković je, uz ostalo rukovodstvo RS-a, pod lupom istražnih organa. CIN saznaje da je protiv njega Državno tužilaštvo pokrenulo istragu zbog učestvovanja u napadu na ustavni poredak jer je kao premijer Vlade RS-a usvojio zakone i uputio ih u Narodnu skupštinu RS-a (NSRS) gdje su na kraju i usvojeni.

 

Istraga je uslijedila nakon odluke vlasti u RS-u da zakonom zabrane rad Suda i Tužilaštva BiH, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) te Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na teritoriji ovog entiteta, uz prijetnju zatvorom zaposlenicima institucija koji se ogluše na poziv za njihovo napuštanje i prelazak u institucije RS-a.

 

U izvodu iz Katastra nepokretnosti nije upisana površina kuće koju Višković ima u beogradskom naselju Ledine jer je izgrađena bez odobrenja za gradnju. Uz kuću se nalazi i pomoćni objekat, također izgrađen bez dozvole

Višković se nije javljao na pozive novinara Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) do objave ovog teksta. Iz kabineta premijera RS-a su rekli da ima prezauzet raspored.

 

Od sarajevskog asistenta do prvog čovjeka Vlade RS-a

Nakon što je diplomirao na Saobraćajnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 1990, dobio je posao asistenta na ovom fakultetu, gdje je radio do početka rata 1992. godine. Od 1996. do 2004. bio je izvršni direktor u Sektoru saobraćaja Akcionarskog društva „Boksit“ iz Milića.

Nakon skoro deceniju provedenu na rukovodećoj funkciji u ovom preduzeću počeo je graditi političku karijeru. Na lokalnim izborima 2004. izabran je za odbornika SNSD-a u Skupštini Opštine Milići. Dvije godine kasnije prvi put je izabran za poslanika u Narodnu skupštinu RS-a, a građani su mu dali povjerenje još dvaput na općim izborima 2010. i 2014. Nakon 12 godina poslaničke karijere je imenovan za predsjednika Vlade RS-a. Istu funkciju obavlja i danas u drugom mandatu.

Kao poslanik 2015. godine uspio je doktorirati na Saobraćajnom fakultetu u Doboju. Predsjednik je i Lovačkog udruženja „Komić“ u Milićima.

 

Ured za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD-a ga je u julu 2023. uvrstio na listu sankcionisanih osoba jer je javno osuđivao Ustavni sud BiH za donesene odluke koje je smatrao nepovoljnim za RS.

Višković je u posljednjem imovinskom kartonu iz 2018. godine koji je predao CIK-u prijavio da u RS-u ima stan od 104 kvadrata i poslovni prostor od 30 kvadrata koje je tada procijenio na ukupnu vrijednost od 60.000 KM. Prema zemljišnim knjigama, stan se nalazi u Milićima. Kuću u Srbiji јe iste godine procijenio na 180.000 KM. Prema podacima iz Katastra nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda iz Srbije, ovaj objekat je izgrađen bez odobrenja za gradnju.

 

Kuća se nalazi u gusto izgrađenom dijelu Milića, i do nje se dolazi samo jednom uličicom u kojoj je policijsko obezbjeđenje

Pored imovine koju je prijavio prije šest godina, novinari CIN-a su pronašli da je Višković vlasnik još dvije kuće u Milićima i 60 duluma zemljišta.

Jedna se nalazi nedaleko od stadiona „FK Milići 1972“ i sa pomoćnim objektima i dvorištem ima ukupnu površinu 740 kvadrata. Zemljište i druga kuća od 933 kvadrata se nalaze u selu Buljevići, pola sata vožnje od centra grada.

Iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIP) su odbili odgovoriti na zahtjeve novinara CIN-a da li je Višković vlasnik nekretnina. Također, iz Vlade RS-a su ranije odbili dostaviti podatke o njegovim primanjima.

 

U ovom brdskom dijelu Milića većina kuća je oronula ili napuštena. Do kuće premijera Viškovića u selu Buljevići dolazi se asfaltom koji tu i završava

Više o karijeri i imovini premijera Viškovića građani mogu čitati u CIN-ovoj bazi „Imovina političara”.

Ova baza predstavlja jedinstvenu riznicu podataka o: karijeri, obrazovanju, imovini, sudskim postupcima te stranačkoj pripadnosti oko 230 političara i javnih funkcionera. Novinari CIN-a od 2009. godine prikupljaju podatke i neprestano ažuriraju bazu novim profilima. U bazi su profili političara koji trenutno obnašaju funkcije, kao i oni koji su završili političku karijeru.