"Ovdje se danas okupilo oko 1,03 milijuna ljudi", rekao je jedan od organizatora prosvjeda okupljenima ispred zgrade parlamenta, koji su podatak pozdravili velikim pljeskom. Više od sedam sati prosvjednici su hodali glavnom prometnicom u središtu Hong Konga prije okupljanja pred zgradom parlamenta.
"Bez izručenja Kini zbog lošeg zakona", izvikivali su, a predsjednicu vlade Carrie Lam pozvali su da podnese ostavku. Ona je to odbila, kazavši da se zakonom predviđa zaštita i da će se "popuniti rupe" u zakonu.
Izmjene zakona trebale bi pojednostavniti postupak za svaki pojedinačni slučaj, kada je posrijedi odobrenje izručenja osumnjičenih osoba drugim zemljama. U to su uključene matična zemlja Kina, Makao i Tajvan te još 20 zemalja s kojima Hong Kong već ima sporazum o izručenju, javlja Hina.
Bivša britanska kolonija Hong Kong, vraćena je Kini 1997. godine uz jamstvo autonomije i slobode, uključujući poseban pravni sustav. Protivnici zakona o izručenju strahuju od daljnjeg razaranja prava i pravne zaštite u financijskome središtu koje samo sobom upravlja - sloboda zajamčenih kada je Velika Britanija 1997. predala grad Kinezima.
Neki mlađi prosvjednici kažu da su nakon ovakvog poteza zabrinuti kada su posrijedi putovanja u Kinu, jer se to događa u trenutku kada vlada potiče mlade da prodube veze s kopnenom Kinom i i promiče povezanost Hong Konga s jugom zemlje.