Stotinjak sindikata i društvenih organizacija koje zastupaju profesore, studente, rudare, liječnike i kabinsko osoblje aviokompanija pozvali su na štrajkove i marševe u utorak.
Mitingu u Santiagu prisutvovalo je oko 80.000 ljudi, saopćila je vlada. Još 100.000 ljudi izašlo je na ulice centralnog čileanskog grada Concepcion, dok ih je 50.000 marširalo u južnom lučkom gradu Puerto Montt.
Vlada predsjednika Sebastiana Pinere u ponedjeljak je obećala da će objaviti plan o promjeni ustava stvorenog još u vrijeme vojne diktature.
Konzervativne vladajuće stranke nisu voljne da sazovu ustavotvornu skupštinu, kako to zahtijevaju demonstranti. Oni, umjesto toga, žele raspravu u parlamentu, u kome je neophodan široki konsensuz oko novog ustava među političkim strankama.
Čileanski politički nemiri, osim što stvaraju štete na imovini i dovode do brojnih pljački, nanose štetu i ekonomiji zemlje.
Vlada je revidirala svoju prognozu ekonomskog rasta u tekućoj godini s 2,6 na dva posto, a čileanska nacionalna valuta zabilježila je u utorak najnižu vrijednost od 1990. godine kada se za jedan američki dolar mijenjalo 783 pezosa. Uoči izbijanja krize, dolar je vrijedio 710 pezosa, prenosi dpa.