Novi protesti
Trakavica oko eventualnog investiranja traje već nekoliko mjeseci. Konkretne povratne informacije navodno bi trebale stići u narednim danima, a više podataka o svemu moglo bi biti objelodanjeno već u ponedjeljak. Nada, kažu nam radnici, umire posljednja.
- Dok god i najmanja postoji, mi ćemo vjerovati. Izvjesno je da bismo konačan odgovor kinesko-izraelskog konzorcija mogli dobiti za dan ili dva, rekao nam je direktor koorporacijskih medija Aluminija Miljenko Buhač, uz napomenu da je u izradi novi program zbrinjavanja zaposlenih.
Proizvodnja u Aluminiju stala je sredinom jula, nakon čega je nekoliko stotina radnika primilo otpremninu i prijavilo se na biro rada. Ostatak zajednice zasad, umjesto plata, prima umanjene naknade.
- Optimista sam po prirodi. Uvijek. Ali, u ovom času je teško biti optimista. Nadam se da će tvornica opstati. Vjerujem u čudo i obnovu proizvodnje, rekao nam je uposlenik Ivan Kolobarić.
Sindikat zaposlenih jučer se oglasio saopštenjem u kojem preostali radnici od Nadzornog odbora i Uprave, kao i od političkih struktura, traže da prezentuju ponude za preuzimanje firme.
- Nas više od 350 ovih dana dobiće otkaze i ne znamo hoćemo li se ikada vratiti na radna mjesta u Aluminiju. Ako postoji realna ponuda da se već tokom januara vratimo na radna mjesta, ponuda Abraham grupe, neko će od odgovornih morati obrazložiti zašto takva ponuda već nije prihvaćena i šta je prepreka da se takav plan realizuje, pišu radnici i poručuju da nisu isključena ni nova, javna okupljanja.
Ministar energije i rudarstva FBiH Nermin Džindić podsjeća da je Vlada nedavno produžila rok za finansijsku konsolidaciju svih kompanija koje su ušle u taj proces, uključujući i Aluminij. To znači, ističe, da računi ovih društava neće biti blokirani, te će ubuduće omogućiti i isplate plata i usluga dobavljačima.
Pomoć Vlade
Podsjeća kako je Vlada, i prije nedavne pomoći od milion maraka, pomagala Aluminij. Tokom posljednjih 18 mjeseci izdvojeno je ukupno 3,5 miliona maraka.
- Nastojimo finalizirati razgovore koji su u poodmakloj fazi, a koji se tiču strateškog investitora. Svi oni dolaze sa velikim entuzijazmom. Priča se o stotinama miliona maraka koje su navodno spremni uložiti, da bi zatim kroz duboke analize došli u fazu u kojoj se od nas traži subvencioniranje električne energije i do 50 posto realne tržišne cijene, kao i podrška kroz garancije na određene kredite... Vlada nema nadležnosti i mogućnosti da pomogne na takav način. Svima koji su zainteresovani kažemo šta u ovom trenutku možemo i šta je u okviru naše nadležnosti. Još nismo isfiltrirali ko bi u budućnosti preuzeo Aluminij, rekao je Džindić.