Velika Britanija i Švedska se pripremaju za sankcije Dodiku

dodik
Proglašavanje njemačke ministrice nepoželjnom osobom izazvalo je burne reakcije i podcrtalo političku nemoć entiteta

 

Potez vlasti Republike Srpske da njemačku ministricu Annu Lührmann proglase nepoželjnom osobom, naišao je na osudu i u Njemačkoj i u domaćem stručnom krugu.

Direktor Vijeća stranih investitora BiH Nedim Makarević u svom gostovanju na FTV-u ocijenio je čitav slučaj kao pravno besmislen čin bez efekta.

“Odluka da se ministrica Lurman proglasi nepoželjnom osobom je čista besmislica. To je isključivo nadležnost države, a nikako nižeg nivoa vlasti poput entiteta. Samo država, uz jasne kriterije i razloge, može donijeti takvu odluku”, istakao je Makarević, dodajući da iza svega stoje politički motivi.

Lührmann, članica njemačke stranke Zelenih, dolazi iz političkog bloka koji se već duže vrijeme oštro protivi Dodikovoj politici. Prema riječima Makarevića, reakcija vlasti RS-a predstavlja pokušaj da se odgovori na sankcije, ali i da se entitet predstavi kao nezavisni subjekt, što on nije.

“Vjerovatno su time htjeli pokazati da je nepoželjna, a sve s ciljem da ponovo demonstriraju ideju da je RS neka vrsta države. Međutim, međunarodno to nema nikakvu snagu”, rekao je Makarević.

Govoreći o evropskom odgovoru na Dodikove poteze, naglasio je da unutar EU ne postoji jedinstven stav, jer postoje zemlje poput Mađarske koje blokiraju sankcije. Ipak, prema informacijama koje Makarević ima, neki saveznici BiH pripremaju naredne korake.

“Prema informacijama koje sam dobio preko njemačkih kanala, najmanje dvije zemlje trenutno razmatraju uvođenje sankcija. Radi se o Velikoj Britaniji i Švedskoj. Velika Britanija je već u aprilu 2022. sankcionisala Željku Cvijanović i Milorada Dodika, sada se radi na njihovom proširenju”, otkrio je.

Na pitanje kako sve to utiče na strane investitore, Makarević je pojasnio da se kapital ponaša vrlo osjetljivo i da nestabilnost odbija ulaganja.

“Postoji velika opasnost da imamo problema u tom pravcu. Međutim, tu smo da uvjerimo ljude koji su ukazali povjerenje u Bosnu i Hercegovinu. 73 privredna subjekta koji su uložili 10 milijardi maraka u ovu zemlju vrlo dobro znaju zašto su to uradili. Oni prave dobit ovoj zemlji. Bosna i Hercegovina je plodno investicijsko tlo, bez obzira na ove igrokaze koje imamo”, zaključio je Makarević.