Riječ je o Pfizer i AstraZeneca vakcinama, koje imaju odobrenje i Svjetske zadravstvene organizacije i Evropske agencije za lijekove. To je dobra vijest. Loša je što prve doze neće biti dovoljne ni za prioritete.
U Bosni i Hercegovini u protekla 24 sata potvrđeno je 195 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a preminulo je devet osoba oboljelih od COVID-19, govore podaci od nedjelje. U protekla 24 sata Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH prijavljeno je 935 uzoraka, od kojih je 118 pozitivno na SARS-CoV-2...
Covax mehanizam uskoro bi trebao profunkcionisati. Mjesecima se čekalo na vakcine koje imaju odobrenje Evropske agencije za lijekove, a prve takve doze, tvrde, doći će za 15 dana. Najveći broj, između 150 i 260 hiljada, doza je proizvođača AstraZeneca. Međutim, u planu vakcinacije za BiH prioritetne grupe su osobe starije od 65 godina. Ministarstvo zdravstva Njemačke navodi, kako ističe imunolog Jasenko Karamehić, da AstraZeneca nije vakcina za tu populaciju.
Ipak AstraZeneca ima visoku efikasnost, oko 70%, kod osoba mlađih od 65 godina. Iako bismo prema novim obećanjima vakcinu trebali dobiti za 15 dana, činjenica je da u Evropskoj uniji raste napetost, jer AstraZeneca kasni sa isporukom. Prednost te vakcine je što ne zahtijeva posebne uslove skladištenja, poput Pfizerove, koja se čuva na -80 stepeni. Te bi vakcine u BiH trebalo stići 23.400 doza.
Dr. Rifat Rijad Zaid, predsjednik Sindikata stomatologa i zdravstvenih radnika FBiH, govori o 38 hiljada zaposlenih samo u Federaciji, a ako se tom broju dodaju i zaposleni u socijalnim ustanovama, onda je to preko 50 hiljada: “Mi, dakle, imamo doza za 11 hiljada i mi ćemo morati napraviti još veću trijažu, tj. da odlučujemo ko je veći prioritet”.
Dok mi čekamo, zemlje u okruženju uveliko su krenule u proces imunizacije. Srbija je druga u Evropi po broju vakcinisanih na sto hiljada stanovnika. Hrvatska je vakcinisala više od 70, a Slovenija više od 50 hiljada stanovnika. Bosna i Hercegovina u društvu je sa Crnom Gorom i Makedonijom - bez vakcinisanih.