Oni koji vjeruju u legende neka za svaki uočeni meteor zamisle ispunjenje neke želje
Svakog augusta sa neba nas zasipa meteorski roj Perzeida.
U periodu od sredine jula do kraja augusta Zemlja prolazi kroz prašinasti rep komete Swift-Tuttle. Za jedan obilazak oko Sunca ovoj kometi treba 133 godine, a za sobom ostavlja veliku količinu sitnih i krupnijih čestica materije.
Naime, meteorska kiša poznata kao i "Suze Sv. Lovre" svake godine pojavljuje se između 7. i 24. augusta, a svoj vrhunac doživljava večeras.
- Kada komadi i komadići ovog “svemirskog otpada” prodiru kroz atmosferu Zemlje, oni sagorijevaju ostavljajući sjajnije ili slabije tragove na nebu. Pri tome ove nebeske krijesnice mogu biti različitih boja. Ove godine maksimum Perzeida će biti 12. augusta pred zoru. Povoljna okolnost je da će Mjesec biti u fazi Prve četvrti i zaći će nešto prije ponoći tako da njegova svjetlost neće ometati posmatranja (naravno, ukoliko je vedro). Bitno je napomenuti da posmatranja dan prije i dan poslije maksimuma daju slične rezultate kao u noći maksimuma, ističu iz Astronomskog društva Orion.
Dodaju i to da će tokom njegovog maksmimuma biti moguće vidjeti 50 do 150 meteora tokom jednog sata. Broj, objašnjavaju, ovisi o tome da li Zemlja prolazi određene godine kroz gušće ili rijeđe oblasti materije koja orbitira iza komete.