Krompir je u BiH stizao iz Holandije, Egipta i Njemačke, dok je paradajz uvožen iz Turske, Srbije, Sjeverne Makedonije, Albanije, Maroka i Španije.
Crni luk je uvožen iz Holandije, Srbije, Austrije, Njemačke i Albanije.
“Albanija nam je sa Sjevernom Makedonijom, Italijom, Turskom i Poljskom prodala i mnogo kupusa, čak milion KM smo dali i za salatu iz Italije, a i krastavac smo kupovali iz Albanije, Srbije i Turske. Osušeno mahunasto povrće, gdje spadaju razne vrste pasulja i leće, dopremljeno je iz Argentine, Kanade i Egipta”, piše Avaz.
Prema navodima ovog lista, za banane iz Ekvadora, Kolumbije i Kostarike izdvojeno je oko 71,9 miliona KM, dok je za jabuke, kruške i dunje iz Poljske, Srbije, Italije, Sjeverne Makedonije, Belgije i Hrvatske potrošeno gotovo 20,5 miliona KM.
Vladimir Usorac, počasni predsjednik Udruženja mljekara Republike Srpske, naglasio je da se više od 50% mlijeka uvozi.
“Uvozimo meso. Svake godine uvoz raste, a izvoz se smanjuje”, kaže Usorac.
Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH, istakao je da uz zvanične količine uvezenog voća i povrća treba uzeti u obzir i one koje se uvoze bez evidentiranja.
“Uvozna roba i uvozni lobiji na kraju će nas `sahraniti`, a sve zbog toga što nemamo zaštitu domaće proizvodnje i proizvođača”, istakao je Bićo.