Zastupnici SDA i DF-a iz Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine obratili su se Ustavnom sudu BiH sa zahtjevom za rješavanje ustavnopravnog spora s entitetom Republika Srpska.
U isto vrijeme zatražili su i donošenje privremene mjere kojom bi se zaustavila primjena Odluke o utvrđivanju nacrta entitetskog ustava.
Prema njihovim navodima, ovaj dokument predstavlja otvoreni napad na ustavni poredak države i kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ističu da bi nastavak postupka mogao izazvati ozbiljne političke i pravne posljedice, uključujući destabilizaciju suvereniteta BiH.
U obrazloženju koje su priložili Sudu, zastupnici su jasno ukazali na činjenicu da Narodna skupština Republike Srpske ovim potezom pokušava derogirati nadležnosti državnih institucija, što bi moglo otvoriti prostor za secesionističke poteze.
Podsjećaju i na raniju presudu Ustavnog suda BiH iz predmeta U-2/22, kojom su dijelovi tzv. Deklaracije o ustavnim principima NSRS već proglašeni neustavnim. Stoga smatraju da je nužno odmah obustaviti dalji proces, kako bi se spriječilo dublje pravno i političko urušavanje države.
Ukoliko bi Sud prihvatio njihov zahtjev, entitetske vlasti bi bile obavezne obustaviti sve aktivnosti vezane za nacrt ustava RS. Također, Vlada RS bi u roku od tri mjeseca morala Sudu dostaviti dokaze o provođenju odluke.
U zahtjevu su detaljno obrazložili primjenu testa dvostruke hipoteze, kojim se mjeri opravdanost privremenih mjera. Navode da bi dalji nastavak procesa izazvao nesagledive posljedice po državni poredak, dok bi privremena suspenzija sporne odluke prošla bez ikakvih negativnih posljedica.
Zastupnici SDA i DF-a prethodno su pokušali apelovati direktno na NSRS, ali kako nije bilo reakcije, bili su primorani da pravdu potraže u najvišoj pravosudnoj instituciji.
Zahtjev su potpisali:
Šerif Špago, Edin Ramić, Safet Kešo, Amor Mašović, Nermin Mandra, Midhat Čaušević, Denijal Tulumović, Šemsudin Dedić (SDA), te Milan Dunović, Vlatko Glavaš i Zlatan Begić (DF).