USK: U porastu nasilje u porodici samo u prva četiri mjeseca ove godine policiji prijavljeno 48 slučajeva

nn
U Unsko-sanskom kantonu u porastu je broj slučajeva nasilja u porodici čije su žrtve žene, supruge nasilnih muževa i djeca koja svakodnevno svjedoče nasilju kao i njihove majke trpe fizičko i psihičko nasilje s trajnim posljedicama. Potvrđuju to podaci Uprave policije MUP-a USK-a prema kojima je prošle godine u odnosu na 2021. policija zaprimila deset prijava porodičnog nasilja više. U prva četiri mjeseca ove godine policiji je već prijavljeno 48 slučajeva nasilja u porodici i svi su procesuirani nadležnom Tužilaštvu Unsko-sanskog kantona…

 

Nasilje u porodici već godinama je često i rasprostranjeno krivično djelo u našem društvu. Tokom protekle godine, pripadnicima policije je prijavljeno 157 slučajeva u kantonu, a godinu ranije 147, čime je broj prijava veći za deset. Prema riječima Adnana Beganovića, inspektora Uprave policije USK-a za ova prva četiri mjeseca već su zabilježili 48 prijava za počinjeno krivično djelo nasilje u porodici. Policija poduzima mjere i radnje po prijavi, adekvatno poduzimaju mjere koje idu u cilju prvenstveno zaštite prikupljanja informacija i dokaza kako bi mogli počinioca takvog djela procesuirati nadležnom tužilaštvu.

Žene, žrtve nasilja u porodici spas od svojih nasilnh muževa već osamnaest godina traže u tzv. Sigurnoj kući koju je Udruženje „Žene sa Une“ u Bihaću otvorilo 2005. godine. U posljednjih pet godina, prema podacima Studije o nasilju u porodici koju je uradilo Udruženje žena, u ‘Sigurnoj kući’ je boravilo oko 300 osoba, pronašavši tako utočište u kriznim situacijama.

Kako nam je potvrdila Aida Behrem izvršna direktorica Udruženja ‘Žena sa Une’ u Bihaću, ono što posebno sa žaljenjem ističe jeste činjenica da u zadnjim godinama, i to svake godine u kontinuitetu bilježe povećan broj djece kao direktnih žrtava nasilja u porodici. U ovom petogodišnjem razdoblju imali su ih pedeset i četvero. To su, kako kaže direktorica Behrem, djeca žrtve nasilja od strane svojih roditelja, srodnika čije se smještanje zahtijevalo u Sigurnu kuću od strane  nadležnog Centra za socijalni rad.