Uprkos dugu teškom gotovo pola milijarde maraka: U ugašenom mostarskom "divu" planiraju krotiti sunce

F

Vijest o tome da je preduzeće „Aluminij“ d.d. Mostar dostavilo resornom kantonalnom ministarstvu zahtjev za izdavanje okolinske dozvole za dvije fotonaponske elektrane sa snagom od po 4,99 megavata (MW) u industrijskoj zoni u njihovom vlasništvu izazvala je veliku pažnju javnosti.

Jer, o tom preduzeću, čiji su pogoni ugašeni 10. jula 2019. godine, kada je više od 900 radnika ostalo na ulici i s dugom koji je premašio iznos od 400 miliona KM, već dugo se ništa ne zna, premda je Vlada Federacije BiH 44-postotni dioničar.

"Abraham grupacija"

Zna se da su pogoni tog nekadašnjeg giganta, najprije Ljevaonica, iznajmljeni izraelsko-kineskom konzorciju „Abraham grupacija“ još sredinom 2020. godine, a godinu kasnije i pogon Anoda.

 

Ta grupacija je osnovala posebnu firmu „Aluminij Industrija“ iz koje su svojevremeno najavljivali uplovljavanje u solarni biznis za vlastite potrebe. I, dok se u javnosti spekulira da se, upravo, oni kriju iza zahtjeva „starog društva“ u kojem je ostala nekolicina radnika, direktor „Aluminija“ d.d. Danijel Bukovac to negira.

- Tražimo dozvole za zemljište na kojem je planirana izgradnja još 2013. godine - rekao je za „Avaz“ Bukovac.

Kaže i da ne postoji ništa čudno u tome što su uputili zahtjeve bez obzira na činjenicu što imaju enormne dugove. Samo porezni dug je blizu 15 miliona KM.

Porezni dug

- Dok država kaže da „Aluminij“ postoji, firma će postojati, a dok postoji mora se nešto raditi, a plan je investiranje u solare. Za sada u tome nema poveznice s „Alumij Industrijom“, hoće li biti poslije, ne znamo. Imamo neke kontakte u vezi s izgradnjom postrojenja za elektrolizu, i to je nešto novo u BiH. Ako bi se uspjelo u tome, to bi bio dobar projekt - kaže nam Bukovac, dodajući kako se, ipak, na taj način firma ne može dići na noge te da je nerealno očekivati da se dug od 300 miliona KM prema „Elektroprivredi HZHB“ vrati.

Navodi i da su smanjili porezni dug za dva miliona KM, a u posljednje tri godine su gotovo četiri miliona KM uz pomoć države, kako kaže, uplatili duga po raznim vrstama osiguranja, jer je više od 300 bivših radnika steklo uvjete za penziju.

4 miliona maraka

Radnici „Aluminija“ su od svoje bivše firme potraživali četiri miliona KM i to na osnovu, uglavnom, pravomoćnih presuda za razliku u plaćama, otpremninama i regresima u periodu od 2008. do 2016. godine. Tražili su da se finansijska odluka o konsolidaciji ne produžava. Međutim, krajem 2023. godine odlukom Federalne vlade to im je produženo do 31. decembra 2027.godine. Sve dok traje taj proces svoja potraživanja ne može niko naplatiti.