Na ovom trening kursu učestvovalo je 33 mladih ljudi iz jedanaest europskih zemalja i to: Albanija, Hrvatska, Bugarska, Srbija, Italija, Poljska, Litvanija, Velika Britanija, Makedonija, Estonija, Grčka i naravno Bosna i Hercegovina te predstavnici Udruženja omladinski centar “Kosmos” iz Ključa.
Tema seminara je bila mentalno zdravlje mladih ljudi, gdje su učesnici kroz različite neformalne metode učenja pokazali svoje viđenje u rješavanju ovog danas veoma bitnog problema.
Ciljevi projekta generalno su:
- unaprijediti i razviti vještine učesnika kroz team building, radionice i teatarske predstave
- razmjeniti stvarnosti po pitanju mentalnog zdravlja u zemlji porijekla ili u svojim lokalnim zajednicama
- pružiti mladim ljudima metode i alate koji će mladim ljudima omogućiti kako da iste koriste u svojim projektima, ali i u svakodnevnici (prepoznavanje mentalnih probelma i emocionalna prva pomoć)
- otkriti različite pristupe neformalnog obrazovanja prema perspektivama i podršci mladim ljudima, podržavajući ih da djeluju i utiču na lokalnom nivou
- ojačati odnose i buduću saradnju među organizacijama i proširiti mrežu partnerstava i inicijativa.
Emocionalno blagostanje je presudno za zdrav život i lični razvoj bilo kog čovjeka. Poremećaji mentalnog zdravlja, kao što su depresija, anksioznost i poremećaji u ishrani su veoma česti među mladima. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, mentalni poremećaji su najčešći uzročnik invaliditeta kod mladih ljudi.
Štaviše, 70% mentalnih poremećaja počinje prije 25 godina starosti, čineći adolescentskim godinama kritičan prozor u kome se može promovisati mentalno zdravlje i problemi sa mentalnim zdravljem.
Bila je ovo prilika da se mladi međusobno upoznaju, razmijene iskustva, predstave svoju kulturu, tradiciju i običaje. Mnogo se naučilo kroz ovaj projekt, intenzivno se radilo, ali je bilo prilika i sa upoznavanje grčke kulture i običaja, plesa, hrane i dr. Mladi su imali priliku da kroz ponuđene aktivnosti upoznaju grad Trikalu, ali i da u okviru posjete Meteora, mjesto gdje se nalaze viseći manastiri ili hanging monasteries koje dnevno posjeti više od 3000 ljudi.
Tokom trajanja projekta posjetila nas je i potpredsjednica grada Trikala koja je izrazila svoju zahvalnost što se projekt održaa u Trikali i poželjela nam uspješan rad u implementaciji istog.
Detaljnije informacije o implementiranim aktivnostima možete pronaći na web stranici projekta: http://letsspeakaboutit.eu/ , zatim na facebook profilu CET Platform Hellas: https://www.facebook.com/cetplatformgr/
Bitno je napomenuti da je ovaj projekt odobren od strane Grčke nacionalne agencije te sufinansiran od Europske Komisije i programa Erasmus plus.