Povjerenik Ujedinjenih naroda za ljudska prava na odlasku Zeid Ra'ad al Hussein osudio je u petak odluku Narodne skupštine bh. entiteta Republika Srpska o povlačenju izvješća iz 2004. o genocidu počinjenom u Srebrenici te pozvao zakonodavce da ponovno razmotre potez koji bi mogao naštetiti pomirbi.
"Visoki povjerenik upozorava kako će povlačenje poslužiti raspirivanju nacionalističke retorike uoči općih izbora u listopadu te omesti sve pokušaje u smjeru pomirbe", rekla je Ravina Shamdasani, UN-ova glasnogovornica za ljudska prava, kako prenosi Hina.
Narodna skupština RS-a u četvrtak je podržala prijedlog entitetske Vlade o stavljanju izvan snage izvješća koje je utvrdilo kako je blizu 8.000 bosanskih muslimana ubijeno u Srebrenici u tjednima nakon što su bosanski Srbi zauzeli enklavu u srpnju 1995. godine.
'Mobilizacija oko nacionalističkih tema'
Narodna skupština RS-a je u utorak zatražila od entitetske Vlade da stavi izvan snage Izvještaj komisije za Srebrenicu iz 2004. godine i da se formira nova komisija, koja bi u roku od godinu dana utvrdila cjelokupnu istinu o događajima u i oko Srebrenice u razdoblju od 1992. do 1995. godine.
Vlada RS-a je potvrdila da će tu odluku provesti idućih dana.
Izmjenu je u parlamentu RS-a inicirao predsjednik RS-a Milorad Dodik.
Neki analitičari taj potez ocjenjuju kao najnoviji pokušaj vladajućih stranaka iz RS-a da uoči izbora 7. listopada mobiliziraju glasače oko nacionalističkih tema.
Srbi iz Bosne i Hercegovine i susjedne Srbije odbijaju priznati presude dvaju UN-ovih sudova, Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije - ICTY i Međunarodnog suda pravde u Haagu, koji su događaje Srebrenici osudili kao genocid.
'Odluka zbog političke koristi'
"Visoki povjerenik strahuje kako bi se napetosti, podjele i nepovjerenje, koje su već poticali javni i politički dužnosnici i mediji u Bosni i Hercegovini, mogle pogoršati ovom odlukom, koja je, čini se, donesena zbog političke koristi", rekla je Shamdasani.
State Department u četvrtak je odluku osudio kao "korak u pogrešnom smjeru", koji smjera revidirati činjenice o ratu i povijest te politizirati tragediju.
Savjetnik UN-a Adam Dieng, također u četvrtak, ocijenio je da odluka parlamenta RS-a potkopava vladavinu prava te nacionalne i međunarodne napore da se postigne pravda za žrtve svih nacionalnosti tijekom rata u Bosni i Hercegovini te da će takva odluka pogoršati tenzije uoči općih izbora 7. listopada.