Udruženje potrošača iz BiH očekuje dodatni rast cijena

g

Do sada nije poduzeta nijedna mjera koja bi dala dugoročne rezultate, naveli su iz Udruženja "Don"

Izvršna direktorica Udruženja građana "Don" iz Prijedora Murisa Marić ocijenila je kako su početak godine u Bosni i Hercegovini obilježila znatna poskupljenja koja bi se mogla nastaviti, naglasivši da na svakodnevni rast cijena građani gotovo više i ne reagiraju.

- Kako su početak godine obilježila već znatna poskupljenja, očekivati je, nažalost, da poskupljenjima nema kraja, jer donositelji odluka ne poduzimaju radnje kojima bi zaustavili konstantni rast cijena osnovnih životnih namirnica - kazala je Marić.

Po njezinom mišljenju, dosad nije poduzeta nijedna mjera koja bi dala dugoročne rezultate.

 

- Ako bi se smanjio PDV ili marža na osnovne životne namirnice, iste bi bile znatno jeftinije i pristupačnije građanima - smatra Marić.

"Poskupljenja nisu realna"

Izvršna direktorica Udruženja građana "Don" također ističe da potrošači danas u velikoj mjeri kupuju samo ono što im je najneophodnije.

Tvrdi i da u velikoj mjeri poskupljenja nisu realna, niti opravdana, a kao primjer navela je poskupljenje hljeba.

- Ako popratimo cijene žita na svjetskim burzama vidjet ćemo da nema znatnih oscilacija i da cijene nisu rasle, dok se kod nas svako poskupljenje kruha opravdava upravo podacima poskupljenja žita na burzama - napominje Murisa Marić.

Institucija ombudsmena za zaštitu potrošača BiH u protekloj je godini zaprimila rekordan broj žalbi, a potrošači su se, uz ostalo, žalili i na rast cijena, rekao je ranije u razgovoru za Fenu Saša Marić, ombudsman za zaštitu prava potrošača BiH.

Institucija se bavi i kolektivnim zaštitama potrošača, gdje se između ostalog prate medijske aktivnosti, te je tragom medijskih natpisa da cijene divljaju radi rasta globalnih cijena, izvršila sveobuhvatnu analizu cijena i došla do zaključka da se najveći postotak rasta cijena u BiH odnosi na neopravdano divljanje trgovačkih marži, bez pokrića u rastu globalnih cijena, pojasnio je ombudsman.

Potrošači su ti koji imaju snagu odlučivanja, rekao je i poručio da potrošači trebaju trajno kažnjavati one koji ostvaruju ekstra marže i profite, i to bojkotom trošenja svog novaca kod takvih.

Primjer Hrvatske

Tako su npr. u Hrvatskoj građani odlučili stati na kraj visokim cijenama time što će se jedan dan suzdržati od kupovine, a hoće li akcija dati neke rezultate vidjet će se uskoro.

Naime, građane susjedne zemlje ovih se dana poziva putem društvenih mreža da u petak, 24. siječnja, ne kupuju u trgovinama, trgovačkim centrima i na benzinskim crpkama kako bi trgovcima dali do znanja da im je dosta rasta cijena.

Izvršna direktorica Udruženja građana "Don" kaže i kako je u našoj zemlji nemoguće propratiti realno sva poskupljenja, ali se ipak može reći da su u posljednje vrijeme najviše poskupjeli ulje, brašno, mlijeko i mliječni proizvodi, meso....

Za kraj poručuje da ako ne dođe do ograničenja marži na ove proizvode ili smanjenja PDV-a, samo nebo je granica koju trgovci postavljaju pred sebe kada je riječ o povećanju cijena.