- Po prvi put Marš mira ide trasom kojom su se kretali Srebreničani. Proći ćemo pored mjesta gdje je u jednom danu ubijeno hiljadu nedužnih ljudi- kaže Munir Habibović, predsjednik Podoodbora za odrđavanje Marša mira.
Prema posljednjim podacima očekuje se oko 6.000 učesnika, ali do nedjelje, odnosno do samog starta Marša mira moguće su individualne prijave.
- Stigloje mnogo prijava iz zemalja inostranstva. Ne znamo da li će, kao i lani, doći učesnice iz daleke Australije. Imamo organizovane grupe iz Turske, Švicarske, Francuske... Imamo i ove godine tim ljekara i medicinskih radnika iz Irana... - kaže Habibović.
Sa Ilidže već 14. put u Maršu mira učestvuje Salem Bilalović, predsjednik Gorske službe spašavanja, koji ističe kako je na ovogodišnje obilježavanje genocida u Srebrenici krenulo 54 člana.
- Imam 74 godine i na tragediju Srebrenice gledam s ponosnim emocijama. Marš mira mora sačuvati sjećanje na sve one koji nisu sa nama, a koji su mučki ubijeni na putu do slobode – kaže Bilalović.
Iz Bosanske Krupe zatekli smo pod šatorom, dok je rominjala kiša šestero djevojčica i dječaka, koji su na put krenuli zajedno sa Ekremom Bužimkićem.- Veoma je važno na mlađe generacije prenositi sjećanje na ono što se dogodilo u Srebrenici. Počast se mora odati mirno i dostojanstveno, jer to žrtve genocida sasvim sigurno zaslužuju – kaže Bužimkić.
Prije prvog konačišta u Nezuku, sinoć je obavljeno tradicionalno postrojavanje preživjelih pripadnika 28. divizije Armije R BiH. Upriličeno je i obraćanje zvaničnika.
U nedjelju ujutro počinje Marš mira, a prva stanica će biti u Liplju kod Zvornika. Druga u Mravinjcima kod Bratunca, a treća, u utorak 10. jula, u Potočarima gdje će učesnici Marša mira iz nekadašnje Fabrike akumulatora na musalu iznijeti tabute mučki ubijenih Srebreničana u genocidu 1995. godine.