Učenici u HNK ispaštaju: Čak 20.000 učenika ne pohađa nastavu zbog štrajka

.
Prosvjetni radnici osnovnih i srednjih škola u Hercegovačko-neretvanskom kantonu (HNK) su u štrajku od 26. novembra, što je dovelo do toga da oko 20 hiljada učenika ne pohađa nastavu.

 

Vlada HNK je zbog toga pokrenula sudski postupak protiv sindikata, a Općinski sud u Mostaru razmatra slučaj nakon što je 13. decembra održana glavna rasprava.

U ovom periodu, školske učionice na jugu Bosne i Hercegovine ostale su prazne već tri tjedna, a učenici većinu vremena provode van učionica, ne baveći se školskim aktivnostima. Jedna od njih, Ajla Keskin, izrazila je svoju frustraciju zbog gubitka posljednje godine školovanja, uspoređujući situaciju s pandemijom koronavirusa. Merima Kurtović, također srednjoškolka, vrijeme provodi volontirajući u Crvenom križu Grada Mostara, pripremajući se za prijemni ispit na Medicinski fakultet.

Zbog štrajka, koji traje već mjesecima, sindikati prosvjetnih radnika zahtijevaju povećanje plaća od 15 posto, opravdavajući to rastućom inflacijom i troškovima života. Vlada je ponudila povećanje od 10 posto, ali tek od 1. januara 2025. godine. To je dovelo do situacije gdje roditelji, kao Nela i Selma iz Mostara, izražavaju zabrinutost za obrazovanje svoje djece i kako će nadoknaditi propušteno gradivo.

Nakon prvog pokušaja Općinskog suda u Mostaru da proglasi štrajk nezakonitim, što je poništeno odlukom Kantonalnog suda, Vlada je ponovno podnijela zahtjev za zabranu štrajka, koji je također odbijen. Glasnogovornica Udruge roditelja “Naša djeca 2014.”, Mirjana Laganin, istaknula je da štrajk, koji traje predugo, šteti djeci i njihovom pravu na obrazovanje.

Što se tiče budućih planova, Edina Čomić, predsjednica Sindikata srednjih škola, naglasila je potrebu za novim školskim kalendarom i koordinacijom s Ministarstvom obrazovanja u izradi istog, kako bi se školske aktivnosti mogle nastaviti uz minimalne prekide za učenike.

Obrazovanje u Bosni i Hercegovini različito je uređeno, sa entitetskim i kantonalnim nivoima upravljanja, dodajući slojevitost izazovima u rješavanju štrajka.