Proruski političar Milorad Dodik od jeseni priprema konkretne zakone koji vode raspadu zajedničkih državnih institucija i uništenja države Bosne i Hercegovine, piše austrijski Standard.
Tokom posjete Sarajevu austrijski kancelar Karl Nehammer (ÖVP) je naglasio da Bosna i Hercegovina ne smije biti uvučena u ukrajinski sukob i da Austrija, također uz podršku EU vojne misije EUFOR-a, „ni u kom slučaju BiH neće ostaviti samu", piše bečki list Standard. Nehammer se susreo sa tročlanim državnim Predsjedništvom, u kojem je i proruski nacionalista Milorad Dodik, koji sa svojom strankom SNSD-om od jeseni priprema konkretne zakone koji vode raspadu zajedničkih državnih institucija i uništenju države BiH, piše austrijski list, te dodaje da je Dodik upravo ove sedmice i visokom predstavniku EU-a za vanjsku politiku i bezbijednost Josepu Borellu, koji je također boravio u Sarajevu, rekao da neće ukinuti te zakone.
600 MILIONA EURA ZA DODIKA
"Uprkos Dodikovom odbijanju da se pridržava Ustava i da povuče zakone, uprkos godinama prijetnji otcjepljenjem i uprkos tome što je u bliskom direktnom kontaktu s ruskim režimom, EU do sada nije razvila nikakve strategije da izbjegne eskalaciju, ali nastavlja sa politikom popuštanja po svaku cijenu (appasement-politikom). Dodiku je nedavno mađarski komesar EU-a Olivér Várhelyi u više navrata nudio 600 miliona eura ukoliko se predstavnici Srba vrate u institucije. Samog Várhelyija je poslao mađarski premijer Viktor Orbán, koji podržava Dodika i njegovu politiku."
Na upit Standarda o tome, kako se dalje navodi, iz Komisije EU je rečeno: "Komisija je više puta tražila od predstavnika Republike Srpske da se u potpunosti vrate u državne institucije... Komisija namjerava da potpiše relevantne ugovore o izdvajanju sredstava za dvije investicije (investicione pakete za cestovne i željezničke veze op.red.) vrijedne 600 miliona eura tek po okončanju političke krize, uz uslov da se predstavnika Republike Srpske vrate u državne institucije."
SPORAZUM PUTINA I DODIKA I PRIJETNJA BIH
Ruska ambasada je nedavno objavila da su Putin i Dodik početkom decembra potpisali sporazum koji sada treba postepeno implementirati. U kontekstu rata protiv Ukrajine, postoji zabrinutost da bi Dodik mogao proglasiti nezavisnost Republike Srpske kada prvi zakoni o raspuštanju državnih institucija stupe na snagu u maju. Također, postoji zabrinutost da bi Dodik tada mogao pozvati srpske članove Ustavnog suda da podnesu ostavke, čime bi Ustavni sud učinio nefunkcionalnim. Treće, postoji zabrinutost da bi Kremlj mogao priznati nezavisnost Republike Srpske, analogno "narodnim republikama" Luganska i Donjecka, piše bečki list.
Navodi se i kako sigurnosni stručnjaci već mjesecima upozoravaju da bi Kremlj, uz pomoć Dodika i njegovih prijatelja, mogao otvoriti još jedan front destabilizacije na Balkanu.